5 Haziran 2008

BLACK DİAMOND PREDATOR 45-50-55 tırmanış sırt çantası

İşte uzun süredir kullandığım en güzel tırmanış /alpinizm çantalarından birisi, Predator. Eski Karrimor Alpinist türündeki tek kompartımanlı çantaları hep sevmişimdir; bu da aynı o türde, yukarı büyüyen damla şekilli bir çanta, sadece daha rahat ve güzeli! Black Diamond firmasının önceki yıllarda ürettiği 55 litrelik Shadow modelinin üzerinden yola çıkarak geliştirdiği bir ürün olan Predator, üç ayrı boyutta, 45-50 ve 55 litre hacimlerinde (ve buna uygun S, M ve L/XL beden sırt sistemleriyle) üretilmiş.  Black Diamond’un V-Flex şekillendirilmiş sünger sırt sistemi sabit boylarda var. Konforlu ve yumuşak pedli, rahat taşınan bir çanta olmuş. Amaç olarak,  günlerce süren teknik buz ve kaya duvar tırmanışı ve büyük alpinizm için yapılmış; normal boş ağırlığı 1.5 kg kadar olan çanta ‘soyularak’ 1.05 kg gibi bir minimum ağırlığa indirilebiliyor. Gri-sarı ve kırmızı-gri renklerde  bulunuyor.

Artıları: Çok basit ve kullanışlı. Normal hali bile gayet  hafifken ‘soyulduğunda (içteki aluminyum çubuk sistemi, kalın bel kayışı ve kafası  sökülünce) bir kiloluk bir tırmanış çantası haline geliyor. Bu arada, kayada- buzda emniyet kemeriyle kullanım için ince, 15 mm. kalınlığında ekstra bir bel kayışı da çantayla beraber veriliyor (ki ben daima bunu kullanıyorum!). Çantanın taşınması ortalama 20 kg. yükte gayet konforlu. Sırt sistemi her bedene ayarlı değil ama teoride bedeninize uygun aldığınız için gayet rahat oluyor. Çantanın hacmi ise gerekince büyük veya küçük yapılabildiği için çok esnek; uzun kar körüğü ve uzatılabilir kafa cebi  bu mevzuda çok yararlı. Kafa cebindeki bir adet dış ve bir adet iç fermuarlı cep (artı, kask taşıyıcı file için bir cırtlı dış cep ve ekstradan ufak bir fermuarlı cep), ana bölmede su torbası cebi ve dışta da plastik tokalı ve cırtlı bir büyük krampon vb. cebi var. Tek ana bölme kullanışlı ve hacimli; tek yanda birşeylere ulaşmak üzere sağlam bir fermuar girişi de var. Dağ ipi bağlamak için esas kompartımanı sıkıştıran farklı renkli, tokalı bir perlonbant da mevcut. Çantanın iki adet ayarlı kazma bağlama halkası ve askısı var, iyi de işliyorlar. 420D ve 1260D naylon kumaşlar (başka dilde cordura ve çanta naylonu!)’dan yapılmış. Çanta Camelbak türündeki hidrasyon sistemleriyle kullanıma uygun şekilde tasarlanmış (hiç sevmediğim, garip ve kullanışsız sistemler ya bence:) Son olarak, renkler ve işçilik çekici ve düzgün.

Eksileri: Tek kompartımanlı çanta sevmeyenlere hiç hitap etmeyecek bir model. Kafası biraz ağır ve büyük, çok fazla cırt ve fermuar var (hafifletilebilir tabii ki ve de hafiflettim tabii ki!).  Modifikasyon olarak mat ve çadırı çantanın yanına bağlayabilmek için dört adet yan sıkıştırma perlonbantının uçlarını keserek açmam gerekti… Ayrıca kafadaki kask taşıma filesi de gereksiz bir detay (kes gitsin!). Eksik olarak, kalın bel kayışının her iki yanında birer malzeme askısı olsaydı faydalı olurdu (ancak, buz vidası taşımaya yarayan plastik karabinlerden takmak üzere, bel kayışının her  iki yanında neopren kanallar var, ki iyi bir detay). En büyük eksik: çantada her detay var ama kumaşı çok zayıf; çok hızlı aşınıyor. Biraz sarf malzemesi olarak yapılmış bir çanta anlaşılan.

Bu yazı yorumlara kapalı.