29 Eylül 2007

BLACK DIAMOND RAGE buz aleti

 

 Black Diamond’un Viper ve Cobra kadar radikal olmayan ama çok kullanışlı, keseye görece uygun, sağlam bir buz aleti – Rage’den bahsediyoruz! Bu gereç sert şelale buzu ve zorlu alpin tırmanışlar için yapılmış; aleti dik buz ve miks zeminde kullanmak gerçek bir zevk.. Modüler bir buz aleti olan Rage’in kaşıklı ve çekiçli modelleri var, her iki modelin de ağırlığı 697 gram. Eğik kafalı ve düz saplı bir alet olan Rage, Black Diamond’un en sağlam miks ucu olan Titan Pick ile veriliyor ama bilek kayışıyla satılmıyor.. Aletinizi Black Diamond’un Android bilek kayışı ile donatırsanız mutlu oluyorsunuz- kahrolsun kayışsız devrim!!(şaka şaka, kayışsız tırmanışta da süper bu aletler). Rage, 2006 yılından sonra üretimden kaldırılmıştır ama hala bulunabiliyor ve BD’nin tüm buz  aletleriyle ortak uç ve arka parçaları kullanıyor.

Artıları: Bu alet hem dağda, hem de mix-drytool uygulamalarda çok ideal, Rage ile herşeyi yapabiliyorsunuz, ister donmuş şelale, ister 7000-8000’lik dağ! Aleti buza savurması ve saplaması gerçek bir zevkken, özel Titan ucunun yapısı (şekil ve uç altındaki Jeff Lowe modifikasyonu) nedeniyle buzdan geri çıkarması da çok rahat ve tırmanıcıyı yormuyor.. Miks ve dik zeminde ise, eğik kafa tasarımı nedeniyle kayalardaki çatlaklara tutundurması çok rahat bir alet. Kaşık ve çekiç kısımları da çok kullanışlı – kaşık sağlam bir üçgen şeklinde ve yan tırtıkları nedeniyle buzu, karı iyi kazıyor. Çekiç ise geniş darbe yüzeyi ile mükemmel bir vuruş sağlarken torking hareketlerinde de çatlaklara stopper takozu misali iyi sıkışıyor (sikke çakarken de vurması kolay!) Kısacası Rage, zorlu miks tırmanış için harika bir gereç. Sapın altındaki çelik mahmuz parmaklarınızı buz ve kayaya salakça vurmaktan korurken, dik zeminde yorulunca buna parmaklarınızla ‘yaslanabiliyorsunuz’. Rage’in tepesi düz ve klasik kazma gibi alpin rotada üstten tutup taşıması, kulvarlarda sert kara saplaması kolay, eli acıtmıyor ve eldivene zarar vermiyor. Aletin tepesindeki geniş üçgen delik, karabinle emniyet kemerine takmakta vb. yararlı. Aletin tutucu lastik kaplı sapının çapı dar ve şekli yassı olduğu için kavraması kolay, elleri yormuyor (küçük elli tırmanıcılar için büyük avantaj). Çok önemli bir özellik olarak, arazide sivri uç değiştirmesi görece kolay ve gevşeyen ucunu sıkması çok kolay bir gereç (mesela; Grivel, Simond ve Charlet’in birçok modelinde bu olası degildir ve tırmanışta ucun gevşemesi durumunda başınız büyük derttedir!). Sivri ucu çok dayanıklı, resmen eskimiyor; kullanımda küntleşince eğe ile jilet gibi bileniyor ve yine iyi işliyor çünkü çeliği çok iyi.. Aletin kafa kısmının çelikten olması avantaj; buz gereçlerini kayada mahvettiğiniz drytooling tarzında asla eskimiyor (bir de Petzl-Charlet vb. firmaların muadil aletlerine bakın- hepsi aluminyum kafalıdır ve derhal eskirler!). Tüm bunlara karşın fiyatı görece ucuz bir alet ve çok, çok sağlam. Pumori, Ama Dablam, Lhotse, Baruntse vb. birçok 7000 ve 8000’lik tırmanışlarımda bana eşlik eden ve hala da hiç eskimeyen bir klasik!

Eksileri:
Bir eksiği olmayan ve Black Diamond’un X15, Black Prophet gibi modellerinin mirasıyla tahtına oturmayı haketmiş bir gereç diyebiliriz.

Bu yazı yorumlara kapalı.