14 Kasım 2007

BLACK DİAMOND SHADOW tırmanış çantası

Black Diamond firmasının 2005 yılında ürettiği basit ve derli toplu bir tırmanış çantasıydı Shadow. Tek kompartımanlı, istenirse ‘soyulabilecek’, yani bel kayışı, kafası ve sırt sistemi sökülüp hafifletilebilen alpinist tarzda bir çanta. Kumaşları hafif, arkası kaplanmış Silnylon; hypalon denen daha sağlam bir materyal ile destekli ve tabanı da cordura gibi ağır bir kumaştan. Çantanın hacmi 55 litre. İki buz aleti ve bir krampon takma yeri yapılmış; kafada da lastikli bir bağlama parçası mevcut. Yanlarda ikişer sıkıştırma kayışı var.. Renk: açık gri ve siyah, ağırlık 1.69 kg. S-XL arası bedenlerde üretilen çantanın sırtı Y-suspension denilen bir metal boru sistemi ve şekillendirilmiş mattan oluşuyor. Kısa, hızlı alpin tırmanışlar  ve dağcılık için üretilmiş bir çanta.

Artıları: Basit, derli toplu, tepeye doğru genişleyen damla şekilli, hafif, fonksiyonel olması gibi özellikleri hoşuma giden bu çantayı 2007 Everest kuzey sırtı tırmanışında kullandım. Sırt sistemi ağır yükte rahat olmasa da, orta ağırlıklarda ve küçük hacimde iyi sayılır; çantanın gerekince küçülmesi ve bazı parçaları sökülerek hafifletilebilmesi de büyük avantaj. Kumaşlar biraz zayıf ve uzun süreli kullanımda hasar görebilirler, ama hypalon denen sert neopren benzeri destekler gayet sağlam ve kumaşlar -30 gibi derin soğuklarda kırılganlaşmıyor. Kafa cebi geniş ve hacimli, kolay açılıp kapatılıyor. Hafifliği ve basitliği açısından yüksek irtifa tırmanışları için iyi  ve işçiliği güzel bir çanta ama çok iri uyku tulumu kullanan kişilere tavsiye edilmez; hacmen sığma sorunu yaşayabilirler!

Eksileri: Bu çanta ağır yüke uygun değil ve çok doldurunca (hacmini zorlayınca) dengesiz, rahatsız oluyor ve çok yüklenince dikişlerine zarar verebilirsiniz. Kumaşlar teknik bir kullanım için (duvar, kaya tırmanışı vb.) biraz zayıf. Tokaları garip; gömme plastik tokalar kullanılmış ki, eldivenle ve soğukta kullanımları zor. Bel kayışında malzeme askısı yok, oysa bu boyuttaki çantalarda olması yararlıdır. Çantanın yan sıkıştırmalarının uçlarına sallanan fazla perlonları birarada tutacak bir cırtcırt sistemi yapılmış; bunları uçtan kesmem gerekti çünkü mat ve çadır vb. taşımak üzere bu kısa perlonları uzatmak gerekiyordu. Çantanın içinde, sırt sisteminin ardında geniş bir cep var ama bu cep metal sırt sistemi borusunun oturması için yapılmış; kısaca iç cep gibi gerekli bir gereci eksik.. Önemli bir form bozukluğu- çantanın kafası kapatınca geriye doğru kaykılıyor, kayışlarla sıksanız da yamuk duruyor, gerçi bunun sadece estetikle ilgisi var. Son olarak, çantanın rengi çok ruhsuz, beyazımsı bir gri 🙂

Bu yazı yorumlara kapalı.