17 Eylül 2007

BLACK DIAMOND STOPPER telli takoz

 

Black Diamond firması belki dünyadaki en kaliteli stopper telli takozlarından diyebileceğimiz bir set yapmış ve bunun sonucunda çok taklit edilen bir set olmuş bu.  Şimdiye kadar hemen her firmanın stopper takozu türünü kullandım- ama bu BD seti gerçekten uzun süredir hiç sorun çıkartmadılar ve hala ilk günkü kadar sağlam ve kullanışlılar. 13 farklı boy ile 4.3 mm-35 mm. arasındaki daralan kaya çatlaklarını koruyan takozlar 3 sigma batch teste tabii tutularak kontrolden geçirilmişler.  En büyüğü 10 kN, en küçüğü ise 6 kN çekerli. Eski modellerde aluminyum rengi, 2007 yılı sonrası  için renk ayrımlı anodize  renklerde olan Stopper’ler estetik olarak da oldukça güzeller!

Artıları: Son derece dayanıklı (zira bazı firmaların stopper takozları aşırı hızlıca deforme olup bozuluyorlar, özellikle de tel kısımda) ve görece ucuz bir set. 13 parçalık set çok kullanışlı ve optimum değerde, en küçükten en büyüğe kadar güzel bir ranj var ve oldukça da hafifler.

Eksileri:
Basit kesim her çatlağa uymaması demek. Bir de, tellerin yukarıda birleştiği kesimdeki plastik kaplama çok zayıf, zorlanırsa ayrılabilir, ama bu da güvenlikle ilgili bir sorun yaratmaz. Tercihen, DMM Wallnut gibi bir set daha kullanışlı.

Bu yazı yorumlara kapalı.