26 Eylül 2007

BOREAL BALLET GOLD tırmanış ayakkabısı

 Artık üretilmeyen kalın tabanlı ve boğazlı bir kaya ayakkabısı türü…Zamanında genel  kaya tırmanışı, çatlak rotaları ve bütün gün kullanmak için tasarlamış, yüksek boğazlı ve kalın tabanlı bir kaya ayakkabısı ararsanız Boreal Ballet Gold ideal olabilirdi. Çiftinin ağırlığı 600 gram. olan ve klasik görüntüsüyle rengini çok uzun süredir değiştirmemiş bir ayakkabı..Boreal ve Triop’un 2000’li yıllara dek ürettiği bir stil.

Artıları: Yüksek boğaz yapısı çatlak tırmanışında ve büyük duvarlarda bilekleri biraz olsun korur; kalın taban ve bükülmez, board – lasted denilen tarzdaki iç taban, sert bir basma yüzeyi oluşturarak küçük kenar ve köşelere tutunmayı rahatlatır. Botun boydan boya bağlı olması giyilip çıkatılmasını (uzun sürse de) rahatlatıyor. Dilin iç kısmının yumuşak bir malzemeyle kaplı olması, bileğin üzeri için (özelikle de uzun süren çıkışlarda) çok iyi. Ayakkabıda Boreal’in ortalama 5 mm. kalınlığındaki Fusion 3 tabanı kullanılmış; bu taban kayada en büyük hassasiyeti sağlamasa bile aşınmaya karşı oldukça dayanıklı. Ön ve arkada, topukta kullanılan yüksek yan lastikler çatlak içlerinde etkin kullanım sağlıyor ve oldukça dayanıklılar. Kısaca Alpin kaya tırmanışı ve uzun tırmanış rotaları için iyi bir model.
Eksileri:
Bu hassas bir ayakkabı değil ve spor tırmanış gibi yüksek zorluk derecelerinde kullanılmaması gereken bir model. Boğazlı olması bilek hareketlerini oldukça kısıtlıyor; kesimi fazla geniş ve rahat olduğu için (ayrıca, spor tırmanışta kullanılanan ayakkabılar gibi burna güç veren bir model olmadığı için) zor rotalarda kullanılması oldukça yorucu ve verimsiz olabilir.. Bu ayakkabıdan hassasiyet ve her yerde tutunma beklemeyin!

Bu yazı yorumlara kapalı.