26 Eylül 2007

BOREAL BULNES dağ ayakkabısı

 

İspanyol Boreal firmasının genel dağcılık amacıyla ürettiği bir dağ ayakkabısı ve çiftinin ağırlığı 1765 gram. 2.6 mm. kalınlığındaki deri tersinden yapılmış, mümkün olduğunca az dikişli bir model; katalogda 3 – 4 mevsimlik dağ ayakkabısı olarak geçiyor.

Artıları: Deri tersinden yapılması ve açıktaki dikişlerinin az olması açısından sağlam ve zor eskiyecek bir ayakkabı. Yeniyken su geçirmezliği ve suya dayanıklılığı da yüksek (eskiyince iş değişiyor!), çünkü ayakkabının iç kısmında Boreal’in özel Dry-line nefes alan ve su geçirmez astarı kullanılmış. Ayakkabı otomatik model, oynar kramponlarla kullanılmak üzere tasarlanmış ve yeni alındığında, tabanı sertken işe yarıyor. Tabanda Boreal’a özel Mount FDS 3 adlı taban kullanılmış. Tabana integral olan çarşak bandı ayakkabıyı hasardan koruyor ve oldukça da sağlam.. Taban sertliği dörttte üç taban olarak düşünülebilecek bir dağ ayakkabısı olan Bulnes, oldukça rahat bir model. Fiyatının aşırı olmaması ve numaralarının uygunluğu bunu yaygın bir ayakkabı haline getiryor.. Dört mevsimin tümü için olmasa da, aşırı kar olmayan zamanlarda genel dağcılık için ideal ve rahat bir ayakkabı denilebilir.

Eksileri:
Boreal’a özel bir taban olan Mount FDS 3 tabanı Vibram tabanlar kadar dayanıklı değil; daha kısa sürede eriyip bitiyor ve fazla elastik; yeterince sert değil. Ayakkabı uzun kullanımdan sonra dörtte üç tabandan neredeyse tamamen yumuşak tabana (çarık taban!) dönüşüyor (aslında bu, yürüyüşte rahatlık açısından çok iyi ama dağcılık açısından hiç iyi değil). Eğer yazın sıcakta kullanacaksanız içteki su geçirmez/ nefes alır astar çok nem ve kokuya yol açabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.