3 Aralık 2009

BOREAL EXPE tozluk

 

 

 

Boreal’den basit ve güzel bir malzeme, Expe tozluk. Tümü yüksek aşınma dirençli Cordura kumaştan, üst kısmı ise Sympatex  sugeçirmez / soluyabilir astarlı (3 katlı kumaştan), dikişleri su geçirmez bantla yalıtılmış olan bu ürün, önden velcro cırt ve alttan da tokalı neopren lastikle kapatılıp açılıyor. Siyah renkte,  S, M ve L olarak 3 bedende bulunabiliyor.

Artıları: Bilekteki elastik bantlar nedeniyle alttan kar geçirmezliği oldukça iyi. Krampon darbelerine ve genel hasara karşı aşınma direnci gayet iyi, Cordura kumaş iyi olmuş. Dar, ergonomik, bacağa oturan  tasarımı ile kar ve ıslaklığı etkin olarak engelliyor ve tırmanırken rahatsız etmiyor, kesimi ve dar profili nedeniyle kramponun tozluğa takılması en aza indirgeniyor.. Neopren kayışı çok sağlam, ağır kullanımda bile pek aşınmıyor. Tozluğu takıp çıkartması kolay, oturduğunuz yerde öndeki velcro cırt sistemi ile kolayca takabiliyorsunuz.

Eksileri: Biraz küçük ve dar kesimli, bacağı sıkan bir tozluk, her bota uymayabiliyor,  kullanılacak botla deneyerek almak gerek… Tepedeki boğaz büzgüsünün tokası zaman içinde çok hasar görüp kırılabiliyor, arazide tırmanırken bu olursa tozluğa tepeden kar doluyor ve lastiklerle kapatma o kadar iyi değil, devamlı gevşiyor.. Ayrıca bu toka tam dizin altındaki yumuşak yerine geliyor ve bazen (derin karda mesela)  bacağı acıtıyor! Neopren alt kayış çok sağlam ama metal toka o kadar değil, kırmamaya, eğip bükmemeye  dikkat edilmesi gerekiyor (kaçınılmaz olarak kırılıyor ve eğilip bükülüyor toka). Tozluk tam kapatılınca çoğu botta ön kopça çok yukarıda kalıyor ve botun ön- üst kısmını çok korumuyor. Fiyatı kalitesine oranla hiç ucuz değil.

Bu yazı yorumlara kapalı.