22 Eylül 2007

BOREAL STINGER kaya tırmanış ayakkabısı

 

Boreal Stinger 2001- 2002 yıllarında İspanyol Boreal firmasının en üstün ekstrem kaya ayakkabılarındandı ve bu sene tasarımı biraz değişerek Stingma adıyla piyasaya tekrar çıktı.. Bir performans ayakkabısı olarak tanımlanabilecek Stinger, ayağa 1 ½ veya 2 numaraya kadar küçük alınabiliyor ve acılar içinde kıvranarak giyiliyor, ayakta uzun süre tutulamıyor! Kullanılan Fusion 3 tabanın kalınlığı ortalama 4 mm. ve çiftinin ağırlığı 410 gram olan ayakkabının iç kısmında astar yok; sadece deri olduğu için büyük bir esneme ve ayağa uyma payı var. Slip lasted olarak imal edilen, asimetrik ve içe dönük burunlu olan Stinger, orta – ileri düzey spor tırmanış, bouldering ve yarışma tırmanışı için uygun. Boreal’in hakkında en çok spekülasyon yapılan ve kullanılan ayakkabısı.. 2002 yılından sonra bu model bitti ve  Stingma modeli ile geçildi.

Artıları: Bağlama sistemi çok iyi; ayakkabıyı istediğiniz kadar sıkmaya yarıyor. Ayakkabının taban altının önündeki içe dönük kavis, ayağı tam parmakların ardından süper kavrıyor ve basışlarda mükemmel yardım ediyor. Ayakkabıda astar olmaması, içinin doğrudan ince deri olması, ayak şekline tam uyumu ve küçük numara alsanız da zaman içinde mükemmel kalıplaşmayı sağlıyor.. ama ayağa çok küçük aldıysanız giyip ılık suda yarım saat kadar ayağınızda tutmanız uyumu arttırabilir. Bağların burun üzerine kadar gitmesi, ayakkabıyı en uçtan da mengene gibi sıkabilmenize yarıyor. Bence süper bir performans ayakkabısı.

Eksileri:
Hızlı eskiyor; rengi kısa sürede kirleniveriyor! Bir de giymek için her iki ayrı bağcık sistemini kullanmak biraz zaman alıyor. Ama bence pek eksisi yok..

Bu yazı yorumlara kapalı.