29 Aralık 2018

BURSA-NARLIDERE YENİ GELENEKSEL ROTA ‘BİZANS OYUNU’

(Fotoğraflar: İbrahim Kanburoğlu, Orhan Topal, Tunç Fındık ve Yasin Yaşar Bayol; 2 adet topo fotoğrafı sevgili Doğan Palut’un ‘Türkiye Kaya Tırmanış Rotaları Rehberi 2018’ kitabındandır)

Bursa’da sunum! Ve kaçınılmaz olarak, ardından biryerlerde tırmanış tabii ki. O bir yer bu ‘serin’ kış günlerinde Narlıdere olarak tezahür etti. Arkadaşlarımız İbrahim Kanburoğlu ve Yasin Yaşar Bayol’un bendeniz ve Orhan Topal ile birleşmesinden oluşan dört kişilik takımımız  22 aralık sabahı, sisli ve soğuk sabahta Narlıdere’nin kahvesine dadanmıştık. Çay üstüne çay, ‘Artık tırmanmaya başlasak?  Nerede bu güneş? Kaya hala soğuk…‘ gibi teraneler elbette. Bir de tabii, ne tırmansak?  Narlıdere uzmanı Doğan Palut’un yeni çıkan kitabı ‘Türkiye Kaya Tırmanış Rotaları Rehberi 2018′ bu noktada  hızır gibi yetişti; masifin en sağ tarafındaki kayalıklarda bir rota açalım dedik ve Orhan ile beraber  aklımızdaki hattı çıktık.  Sonradan da teyidimize göre, bu tırmandığımız hat soldaki tek iplik boltlu rotalar içeren  ‘İş Kur Sektör’ün sağında, ‘Kremlin Sektör’ün de ortasında ve bir sol paralelinde Güçlü Özen ve Murat Genç’in 2017 yılında açtığı ‘Çubuk Kraker’ adlı geleneksel rota var (70m V+).  Bizim yeni rota bunun sağında bir mahmuz-kule ile başlıyor ve aynı  doğrultuda devam ederek tepeye varıyor. Kaya kalitesi, Narlıdere’nin geneline bakılırsa iyi bile sayılır  ancak yine de çürük taş ve bloklara dikkat! Ara emniyet kötü değil fakat çok da harika sayılmaz, bazen bulması zor.  Otlu ve çalılı  bir yüzde olmasına rağmen  rota hattının kendisi genelde otlu değil, yine de oldukça bahçevanlık yapmam gerekti elbette..  Toplam 130m ve 3 ip boyu uzunluktaki rotamızın genel zorluğu IV+ derece; zorluk rota bütününde, her ip boyunda  gayet homojen. ‘Bizans Oyunu’ adını verdiğimiz rota geleneksel tırmanış için hoş bir hat, bazen dik etaplar var ancak geneli kolay, akıcı  tırmanış sunuyor ve bu işi geliştirmek, deneyim kazanmak  isteyenlerlere hitap edecek bir hat oldu diyebilirim. En azından ‘Aladağlar Esintisi’ vb rotalar gibi hem  dik hem çürük değil!
Rota tabanına, köyden  kayaların tabanında en sağa uzanan traktör yolu ile yaklaşılıyor ve 8-10 dakikalık bir çarşak  treki ile kaya tabanındaki patikaya ve nihayetinde tam tırmanışın başladığı noktaya varılıyor. Rota hattı tepedeki belirgin  ayrık kulenin hizasından, ‘Kremlin Sektör’e ait sol ve sağdaki  spor rotaların ortasından   başlıyor.

1.ip boyuna kısa dik etapla giriliyor (IV+) ve devamında bir sırtçık ile belirgin kule tabanına varılıyor. Kulenin sağ tarafındaki çatlak-baca ile (IV), biraz yukarıda kulenin ön yüzeyine geçiliyor. Yüzeyde zevkli  dik, ara emniyeti kıt etapla (IV+) kulenin tepesine çıkılıyor ve devamındaki sağlam sayılır yüzeyde iyi ara noktalar ile (IV+)  bir duvar etabının tabanındaki dar sette istasyon (1.ip: IV+ 40m). 2.ip boyu kısa dik duvar ile başlıyor (IV+, çürük bloklara dikkat) ve devamında kırıklı setli yüzler ve sırtlar ile önce kabaca  dik doğrultuda, sonra biraz sağlı devam ediyor. Bu kısımda setler arasında kısa duvarcıklar ile (III+)  devam eden rota, tepedeki belirgin  setin en sağındaki (5m kadar sağ)  belirgin çatlağa sahip dar dihedralin vardığı sağ kule ve devamındaki kısa yüzeyde zevkli tırmanış ile (IV+), üstteki setli yapıya çıkıyor; yolu bloke eden zeytin ağacı altında istasyon kuruluyor (2.ip: IV+ 60m).  Son ve 3.ip boyu ağacın sağındaki temiz, dik ve kısa duvarda bir boulder hamlesiyle başlıyor (IV+, 5m) ve devamında  setli, kolaylaşan  kayalık yamaç ile tepenin tabanına varıyor (3.ip: IV+, III+ 30m). 20m kadar kolay tırmanışla (II) sırtın tepesine varılıyor. İniş, çalılar arasından uygun yol ile sağ arka ve sağ tarafa doğru yapılıyor (bu arada ufak çiftlikteki köpeklere dikkat!) Tırmanış birkaç saat sürüyor.

Kısacası bu soğuk, güneş görmeyen günde kısa ve zevkli, kolay da olsa  kayada geleneksel tırmanışla geçen bir zaman dilimi oldu..

A short trad first ascent on Bursa’s Narlıdere climbing area. 22nd december 2018 ,with my friend Orhan Topal we climbed a new line we named ‘Bizans Oyunu’ , 130m, 3 pitches long and in general IV+ grade UIAA. This is  a simple trad route with sometimes exposed steps in between, and it offers fine climbing on generally sound rock. Protection, typical for Narlıdere area, is not outstandişng, the rock is sometimes quite rotten and it has some vegetation too. Nevertheless, a day of climbing! 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.