10 Ocak 2008

CAMP AWAX buz tırmanış ve drytooling aleti

Camp firmasının donmuş şelale tırmanışı ve drytooling uygulamaları için ürettiği hafif bir buz tırmanış gereci olan Awax, çekiç ve kaşık arkalı türlerde, kayışlı veya kayışsız olarak  standart 50 cm. uzunlukta satılıyor. Charlet-Petzl firmasının ürettiği Quark buz aletine muadil olan bu gereç, gayet şık siyah renklerde üretilmiş ve kayışlı- kayışsız olarak da bulunabiliyor. Savurma kolaylığı ve buzda tek darbede en iyi delişi yapabilme için yuvarlak hatlarda, ‘soru işaretini andırır şekilde’ tasarlanmış olan gerecin ağırlığı, türüne göre 585-615 gr. arasında değişiyor ve ortalama buz gereci ağırlığının altında denilebilir.

Artıları: Çok ergonomik, dikey zeminde kullanımı güzel bir alet. Özellikle kayışsız tırmanışta kullanımı kolay ve elde iyi duruyor, etkin tutuluyor. Awax Leashless modeli ile verilen ve aletin sapının alt ucuna 2 adet vida ile takılan plastik el koruması, drytooling uygulamalarında eli korumak için çok faydalı. Kafasındaki sivri uç, çekiç arkası veya kaşık arkası ile tek parça çelikten olduğundan dolayı, darbeyle gevşemesi ve çıkması çok zor. Çelikten yapılmış, özel şekilli  sivri uç oldukça sağlam; üstelik ne kadar eskiyince değişmesi gerektiğini gösteren ‘Camp cares for you’ işareti ile donanmış. Aletin kafasını sapa tutturan vidalar gömme allen türden olduğu için, en sıkı miks tırmanışta bile pek hasar görmüyorlar. Kısaca, güzel ve göreve uygun bir alet.

Eksileri: Pek de yok! Çok ekstrem uygulamalar olan donmuş şelale tırmanışı ve drytooling dışında gerekli bir alet değil denilebilir. Sapın alt arka kısmındaki kaymaz materyalden kaplama, -15 derece ısı altında soyulup çıkıyor. Aletin dışındaki kalın siyah  boya, drytooling’de çok hızla tahrip oluyor (bu, fonksiyon olarak zararı olmamakla beraber, görsel olarak can sıkıcı ve çirkin oluyor!).  Normal alpinizm amaçlı olarak kullanımı olmayan bir alet- amacına uygun kullanılmalı. Kafasında uygun bir delik olmadığı için karabinle emniyet kemerine takılamıyor; buz aleti tüpü kullanmak gerek! Bu alete yaptığım  modifikasyonlar: sapın tümüne tutucu lastik ve kaymaz malzemeden destek (daha rahat tutuş için), sapın arka-orta kısmındaki kayış monte vidası deliklerine monte edilebilen elcikler ve parmak tutucuları (drytooling için) ve lastikli yardımcı iple emniyet kemerine  girilecek uzun bir güvenlik ipi. Alet hızlı eskiyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.