1 Mart 2008

CAMP İCE RİDER krampon

 

Camp firmasından genel amaçlı, krom molibden çeliğinden yapılmış bir krampon. Yeni bir model olmasa da, zaman içinde eklenen yeniliklerle oldukça rahat kullanılan bir model- hatta bir klasik haline gelmiş olan İce Rider’in değişik botlara uygun farklı bağlama türleri var (tam otomatik, yarı otomatik, klasik- perlon kayışlı ve klasik naylon+ perlon kayışlı). Genel alpinizm için ideal bir model olan İce Rider 12 dişli ve yarı oynak bir model. 36-46 numara ayakkabılara uygun ve kolayca ayarlanır tarzda yapılmış ve anti-kar plakaları mevcut. Ortalama ağırlığı 890 gram.

Artıları: Tasarımı klasik ve dayanıklı. Miks tırmanış için de ön dişlerin kısaltılmasına veya buz tırmanışı için uzatılmasına uygun bir tasarımı var.  Dişleri kalın ve etli, ağır kullanımda hemen hiç hasar görmüyor, ayrıca dişler yeterince eskiyince kramponu ’emekli etmeniz’ için uyaran ‘Camp cares for you’  işareti de var. Kramponun metal yüzeyi kalın bir boya ile kaplı, bu da metalin hızlıca aşınmasını zorlaştıran ve kar tutulmasını da görece azaltan bir tabaka. Anti- kar plakaları krampona iyi sabitlenmiş, bunlar vibram lastiğinden yapılmış rijit plakalar olduğu için oynamıyorlar ve krampon tabanında kar tutulmasını etkin olarak engelliyorlar. Ayarı çok kolay bir krampon, hızlı ayar sistemi ile bot tabanına kolayca uyduruluyor ve arka toka da aşağı-yukarı ayarı ile bot topuk oluğuna ayarlanabiliyor. Fast modelinde bilekteki perlonun ayar tokası metalden yapılmış, ki bu da avantaj- hasar görmesi imkansız. Paket hacmi çok küçük bir krampon-birbirine kapatınca kompakt ve zararsız oluyor.  Kramponu alırken yanında Kordura kumaştan bir krampon torbası da veriliyor, ufak ve güzel bir detay!

Eksileri: Kullanışlı ve rahat bir tasarım bence ama  hızlı aşınıyor, çabuk eskiyor, aşırı pas tutuyor- demek ki harcıalem ve üstünkörü  bir tasarım! Görsel olarak da hızla aşınmış, eski püskü ve çirkin bir hal alıyor. Ama bu belki de ben çok kullandığımdandır:-)

Bu yazı yorumlara kapalı.