18 Ocak 2008

CAMP LOTUS emniyet/iniş aleti

Camp firmasının  7.6 mm ila 11 mm arasındaki tek veya çift iplerde kullanım için yaptığı alüminyum iniş/emniyet gereci. İstenen sürtünme miktarı ve ip kalınlığına göre iki taraflı kullanılabilen gereç, tip olarak ATC XP modelini andırsa da, farklı bir fonksiyon olarak,  iki taraflı kullanım modu var.

Artıları: Sağlam, kallavi metalden yapılmış, eskimesi çok zor… Değişik ip kalınlıkları ve sürtünme istekleri için hareketli bağlama kablosunu kaydırarak çift taraflı kullanım seçeneği iyi düşünülmüş ve gerçekten çalışıyor da. Bu aletle lider tırmanana ip vermek, iniş yapmak ve ipe sıkı almak çok rahat,  Black Diamond ATC modelleri gibi istemediğiniz anlarda sıkışıp durmuyor. Esasında iki adet ince iple kullanım  için tasarlanmış Lotus, dağcılığa  daha uygun- biraz pratikle iki artçı kişinin aynı anda emniyetini alabilirsiniz. 

Eksileri: Teli biraz ince ve yumuşak, telin üzerindeki naylon kaplama ilk kullanımda bile hemen sıyrılıyor. Ama zannederim telin kendisi uzun süre hasar görmez.  Gereğinden çok ağır bir alet, oldukça kaba, ham  görünüşlü ve kullanışsız. Biraz zorlama ve gereksiz, uyduruk  bir alet olmuş; Black Diamond veya Petzl’ın basit ve etkin emniyet gereçleri varken alınmasını hiç tavsiye etmiyorum!

Bu yazı yorumlara kapalı.