29 Eylül 2007

CAMP – LOWE TRICAM takoz

 

 İşte hemen her tırmanıcının en azından birkaç kez kullandığı, kiminin bayılıp kiminin nefret ettiği ve tırmanıcılar arasında bazen münakaşa yaratan bir takoz – tricam! Üç noktadan kayaya tutunan ve her türlü çatlakta, yerine göre hem aktif, hem de pasif konumda kullanılabilen bu takozun babası, tırmanış tarihine damgasını vurmuş olan mucit Rus dağcısı Vitali Abalakov’dur ve bu takoz ‘Abalakov takozu’ olarak da bilinir. 11 ayrı numarası olan tricam takozu 3.5 numaraya kadar yarım boylarda, sonra 7 numaraya kadar tam boylarda büyüyor. En küçük tricam 70 gr. ağırlıktayken, en büyük boy olanı 140 gr. kadar ağırlıkta. 2007 yılı için dyneema- kevlar perlonlu 4  en küçük boy da üretilmiş… Yukarıdaki ilk resimde, en küçüklerden biri en büyüklerden biri görülüyor.

Artıları:
Tricam oldukça işlevli, hafif ve ucuz bir takoz. Fiyat olarak üç tane yaylı sıkıştırma takozunun parasına neredeyse tüm bir seti satın alabilirsiniz. Kullanımı çok basit, bazı konumlarda olağanüstü iyi sıkışıyor (ne yazık ki, bazen de tam tersi!) ve çoğu zor durumda tek elle kolayca yerleştirme olanağı sağlıyor.. Delik ve sığ oluklarda başarıyla kullanılabilen sayılı pasif takozlardan birisi budur. Özellikle büyük boyutta olanlar, başka çok az takozun koruyabileceği geniş çatlaklara çok iyi oturur ve boyutlarına göre son derece hafiftirler, bunun nedeni de küçük boyutlu tricam takozları döküm metalden yapılırken, büyük boyların metal pres parçalardan perçinlenerek yapılması ve içlerinin boş olmasıdır. Hem pasif, hem aktif konumda kullanılabilen tricam, kış tırmanışlarında buzlu çatlaklar için de gayet ideal bir takozdur.

Eksileri:
Yaylı takoz setiniz varsa (ve bu takozu kullanmayı özellikle sevmiyorsanız) boşuna taşımayın, çünkü friend türündeki yaylı takozlar çok daha kullanışı ve güvenlidir. Tricam takozları geniş olduğu için bazı dar oluk ve deliklere sığma sorunu olabiliyor. En kötü özellikleri; kısa sürede hemen aşınan askı perlonlarını değiştirmek gereklidir ve bunun dikişini de ancak yurtdışında yetkili firmalar yapmaktadır. Kendiniz bunları düğümlü perlonbant ile değiştirirseniz, gayet şekilsiz ve güvensiz oluyor.. Bir de bu takoz ipin hareketiyle çok kolay kımıldayıp konumunu bozuyor, dikkat!

Bu yazı yorumlara kapalı.