1 Mart 2008

CAMP TRİCAM, dyneema perlonlu takoz

 

 

Tricam takozunu seven ve kullananlar için mükemmel bir seri: Camp’in işlevli Tricam modellerini artık özel Dyneema perlonlarla bulabiliyorsunuz, en azından şimdilik ilk 4 boyunu! Tricam, bilindiği gibi sıradışı bir takozdur- Rus dağcı Vitaly Abalakov’un icad ettiği bu buluş, varolduğundan beri pasif ve aktif modlarda sevilerek kullanılagelmiştir ve en garip konumlarda yerleştirilebilme özelliği taşır. Ancak seri üretim Camp Tricam takozlarının en büyük eksisi, zaman içinde perlonları eskiyince değiştirilme sorunu olmuştur. Bu yeni uyarlama ile bu sorun da azalıyor: ağırlığınca çelik kadar dayanıklı ve naylondan hafif olan Dyneema perlonla yapılmış Tricam.. Dört boyutta, anodize renklerde üretilmiş olan bu ufak set her geleneksel tırmanış setine gerekli derim. Ağırlıkları 25 ila 36 gram arasında değişen, çekerleri ise konumuna (aktif- pasif) göre 6 ila 22 kN arasında farklılık gösteren bu dört takoz ile 16 ila 41 mm arasındaki farklı paralel- daralan- genişleyen çatlaklarda emniyet alabiliyorsunuz:)

Son olarak, konumuz dışı olsa da, Camp klasik tricam setine iki yeni mikro boy katmış: 0.125 numara ve 0.25 numaralar..

Artıları: İşçiliği güzel, sağlam, işlevli, her tür çatlakta kullanılır, aktif ve pasif konumları var, hafif. Özellikle deliklerde kullanımı çok iyi. Bu dört küçük boy özellikle de anodize renkli kaplamaları ile çok şeker olmuşlar, estetik de güzel. Dynema perlon ve metal anodize renkleri uygun, elde de güzel duruyor!

Eksileri: Tricam  (özellikle küçük boyutlarda) ipin hareketi ile dönebilen ve çıkabilen bir takoz ama bu da tırmanıcının becerisine çok bağlı. Neyse,  dikkatli ve bilerek  kullanacağınızdan  eminim  zaten:)…….

Bu yazı yorumlara kapalı.