17 Eylül 2007

CHARLET MOSER BLACK ICE krampon

 

 

Donmuş şelale veya buz tırmanmak için illa ki çerçeveli, tamamen rigid bir krampona ihtiyaç yok. Fransız Charlet Moser firması’nın ürettiği Black İce modeli buzul-sert kar üzerinden yaklaşımlara, dik kar/buz kulvar tırmanışlarına ve donmuş şelale çıkışlarına, ayrıca da mix tırmanışlara uygun. Çiftinin ağırlığı bir kilo olan krampon son derece basit ve hızlı ayarlanabilir bir model. Mutlaka anti-kar plakasıyla kullanılmalı.

2004 yılından sonra bu modelin üretimi kesilmiştir. Charlet Moser firması  Petzl tarafından satın alınınca Petzl- Charlet olsa da olsa da, piyasada hala bolca bulunan bir model…

Artıları: Mix kaya, sert kar ve buzda eşit derecede iyi çalışıyor, yatay ve etli front point dişler özellikle sert kar/buzda mükemmel tutuyor, ayarı kolay (sadece bir vida), büyük ayaklılar için uzatma barıyla büyütülebiliyor, seçenek olarak anti-kar plakası mevcut, kramponun kayışlı veya otomatik bağlamalı modelleri var, paket/taşıma boyutu oldukça küçük. Sertlik konusunda da , biraz oynak olmamakla beraber, buzda tırmanırken  gerekli sertliği veren bir krampon.

Eksileri: Ön metal bağlaması her bota uyumlu değil (satın alırken mutlaka botunuza deneyin!). Bu hiç  ucuz bir krampon değil. Anti-kar plakası’nın metal bağlantıları kullanımla beraber hasar görüp eziliyor. Bilek perlonu dayanıklı değil, tüylenip eskiyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.