26 Eylül 2007

CHARLET MOSER GOULOTTES ve PETZL GUİDE klasik buz kazması

 

 Klasik buz kazmaları içinde son derece dayanıklı ve kaliteli, zamanın sınavından geçmiş modeller. Guide modeli yarıya kadar kauçuk saplıyken, Goulottes modelinin sapı tamamen kauçuklu.Guide modeli 59, 66 ve 73 santimetre boyutlarında, Goulottes modeli ise 55, 60, 65, 70, 75 ve 80 santimetre uzunluklarında üretilmiş. Her iki modelde de aynı olan kafa tasarımı paslanmaya dayanıklı çelikten. Guide modeli 59 santimtrelik boyutta 730 gram ağırlıktayken, Goulottes modeli, 65 santimetre boyutunda 820 gram ağırlıkta. İtalyan Camp firmasının da Gabarrou adıyla aynı tasarımı kullanarak ürettiği bu kazmalar buzul tırmanışı, klasik rotalarda mix tırmanış, dik buz kulvarları ve genel alpinizm için mükemmeller. Ancak tabii ki, donmuş şelale ve dik buz duvarı tırmanışına uygun değiller. Artık pek bulunmasa da, bu aletin arkası çekiçli ve ‘North Wall Hammer’ adıyla tanınan, kısa (55 santimetre) modelleri de var.

Artıları: Son derece sağlam kazmalar; kullanılan malzemenin kalitesi nedeniyle evladiyelik aletler denilebilir! Belli bir dereceye (55-60 derece civarı) kadar olan diklikte buzda rahat kullanılıyorlar; en önemli özellikleri ise, buza saplayınca sapı yukarı kaldırırsanız ucun buza iyice klilitlenmesi (bunu eğik saplı ve ters eğim uçlu buz aletleriyle yapınca aleti buzdan çıkarıyorsunuz!). UİAA T emniyet normuna uygun olan her iki kazmada da, kafa ve kaşığın ortasındaki geniş deliklerden karabin geçirerek ip emniyeti almak çok kolay; ayrıca kafada ağırlık takmak üzere ufak bir delik de var. Sivri ucun üst ve altındaki ince ve kalın dişler buzda tutunmayı iyice arttırıyorlar.Sapın tümünün ince tırtıklı kauçuk kaplı olduğu Goulottes modeli, aşınmaya karşı Guide modelinden daha iyi; her iki modeli de saptan kavramak rahat. Kazmaların kayış takmak için olan sap delikleri ideal yerde; sapın üst kısmında. Son olarak, paslanmaya karşı çok dayanıklı aletler..

Eksileri: Güvenilir olmalarına karşın biraz ağırlar. Kazmayla beraber kayış verilmediği için kayışı ayrıca satın almak gerekiyor. Ama klasmanındaki diğer buz kazmalarına göre eksi denilecek yönleri bence pek yok.

Bu yazı yorumlara kapalı.