21 Eylül 2007

CHARLET- MOSER PULSAR buz aleti

 

1970’lere ait  bir klasik. Pulsar, sivri uç ve kaşık kısmı değişebilir türde (modüler) bir buz tırmanış aleti. Günümüz itibarıyla demode olarak tanımlanabilecek bir alet,  fakat yine de  kullanışlı ve şık bir gereç. Charlet-Moser firması Pulsar buz aletinden sonra Axar ve Quark gibi benzer amaçlara hizmet eden değişik buz aletleri de üretti, ama Pulsar, zamanı için bir klasik sayılır! Pulsar buz aleti eğik ve düz saplı, kaşık veya çekiç arkalı ve farklı sivri uç tasarımlarıyla kullanılabiliyor- hatta, sapı uzatılıp alpin bir sivri uç takılan bir türü bile üretilmişti. Axar ve Pulsar modelleri 2004 yılından sonra üretimden kaldırılmışlardır. 2007 yılı itibarı ile, Petzl firması ile birleşen Charlet  firması sadece Quark adlı buz aletini üretmektedir.

Artıları: Fiyatı diğer buz aletlerine göre ucuz sayılabilir, ağırlığı normal (ne hafif ne ağır), modüler parçaların sapa bağlandığı allen vidalar gömme tarzda yapıldığı için hasar görmez, aletler için geniş bir sivri uç ve arka kısım konfigürasyon seçeneği var, Charlet-Moser’in ürettiği Saf’lock  model bilek kayışı belki de en mükemmel buz aleti kayışı denilebilir, aletlerin uzunluğu ideal (çok kısa değil, çok uzun değil)  buza saplaması ve çıkartması gayet rahat, sap kalınlığı aşırı olmadığı için kavraması kolay ve daha az yorucu- hatta küçük elli tırmanıcılar bile rahat kullanabilir.

Eksileri: Sapın boyalı üst kısmı hızlıca hasar görüp çiziliyor, alet eğik saplı olursa kara saplayıp emniyet almak zor oluyor (gerçi bu gereç sadece dik buz için üretilmiş), aletin herhangi bir modüler parçasını arazide değiştirmek son derece zor ve bu iş için allen vida anahtarını da taşımak gerekiyor.Bu aleti kullanırken vidalarını devamlı kontrol etmek ve sıkmak gerekiyor, diğer türlü vida kayboluyor ve sivri uç- arka kısım gevşiyor; aleti kullanmak imkansız oluyor:). Pulsar fena bir tırmanış gereci değildi ama bundan sonraki nesil buz aletleri, bu tür eğik saplı buz tırmanış gereçlerini demode kılmışlardır….

Bu yazı yorumlara kapalı.