11 Aralık 2009

CLİMB HİGH/ MOUNTAİN TOOLS süpertozluk

 

 

İyi bir süpertozluk, normal dağ botunuzu kışlık hale getirir!

Climb High adlı firmanın değişik satıcılara, mesela Mountain Tools’a ürettiği dayanıklı bir süpertozluk. Bu Süpertozluk ile normal plastik veya mesli deri dağ botunuzu 7000 metrelik dağlara tırmanacak şekilde upgrade edebiliyorsunuz- bota ortalama 10 derece kadar termal özellik ekleyen bir ürün.. Botun tümünü sadece tırtılları açıkta kalacak şekilde kapatan ve botun ıslanmasını, aşınmasını tamamen engelleyen süpertozluğun alt kısmı five ten firmasının ünlü ‘stealth’ kaya tırmanış ayakkabısı lastiğinden,  orta kısmı  aşırı sağlam, aşınmaz cordura balistik naylondan, üst kısım ise  sugeçirmez- soluyabilir Ultrex kumaştan yapılmış.. Yalıtımı çok hafif Thinsulate 3M sentetik elyafla sağlanmış olan süpertozluk,  XS ve XXL bedenler arasında üretilmiş, ağırlığı ise  çifti için 650 gram kadar… Nepal’deki 6856 metrelik Ama Dablam ve 7244 metrelik Baruntse dağlarına bu süpertozluğun yalıtımsız modeli ile değişik mesli bot kombinasyonlarını kullanarak çıktım. Belirtmek gerekir ki, bu tozluğun değişik renkleri ve yalıtımlı- yalıtımsız modelleri var ve yalıtımlı olanı, iyi bir  deri, sert tabanlı dağ botunu kış kullanımına uygun kılıyor.

Artıları: Dayanıklı materyalleri var. Mesela alt taban ve çarşak bantlarındaki five ten stealth lastik süper dayanıklı ve botun çevresine çok iyi oturarak yalıtıyor, kayada buzda pek aşınmıyor.  Ayrıca üst kumaşlar da kolay aşınmıyor, sayısız krampon darbelerine dayandılar (ama biraz tüylendiler tabii ki). Bu tasarımın kesimi güzel, ne çok bol ne çok dar sayılır, bilek ve boğazdaki ayarlı tokalı sıkmalar derin karda içine kar girmesini engelliyor. Bacak kısmındaki yalıtım maddesi olan Thinsulate, diğer sentetik yalıtıcılara göre 10 kat daha etkin ve  görece az hacimli, bu da bir avantaj. Öndeki velcro cırt ve fermuarlı girişler ile tozluk kolay  kullanılıyor. Botun ön ve arka krampon oluklarını kapatmadığı için otomatik krampon kolay kullanılıyor, taban tırtılları da açıkta kaldığı için kayada rahat tırmanılıyor. Özellikle deri botla, kramponlu ve kramponsuz kış teknik tırmanışında çok iyi… hem ayak sıcak kalıyor hem de teknik tırmanışta hissiyat azalmıyor. Sorunsuz bir tasarım. Aynı işlevdeki Berghaus Yeti Extrem modeline göre daha kullanışlı, sıcak tutan  ve uzun ömürlü bir ürün.

Eksileri: Kullanımı avantajlı olsa da fiyatı ve bulunabilirliği gayet sorunlu- aranınca kolaylıkla bulunan bir ürün değil. Hiç hafif sayılmaz, özellikle de lastik kısmı ağırlık yapıyor- düşününce, ayaktaki 1 kilo sırttaki 5 kiloya eşittir! Bu süpertozluğun bota takılması dertli ve uğraştırıcı, ayrıca burun kısmının botun üzerinden sıyrılmadan kalması için uygun bir yapıştırıcı ile (tur kayağı fok derisi zamkı veya adi japon yapıştırıcı) desteklemek gerekebiliyor, diğer türlü kardaki yürüyüşün basıncı  ile tozluk sıyrılabiliyor ve bu durumda soğukta, arazide bunu ellerle esneterek geri takmak pek olası değil..

Bu yazı yorumlara kapalı.