19 Ekim 2007

DİRECTALPİNE TRANGO softshell ceket

 

Çek Directalpine firmasının hafif bir dağ ceketi. Everest Dağı’nın Kuzey Sırtında 7500 metrelere kadar tırmandığım bu ceket, bünyesinde bazı güzel fonksiyonlar barındırıyor. Ortalama ağırlığı 630 gram kadar olan ceket esnek, su geçirmez/nefes alır kumaştan (3 kat Dermizax EV membran ve Kudos XR kumaş) yapılmış. Değişik renkleri ve türevleri var.

Artıları: Esnek ve ergonomik olması, hafif olması hoşuma gitti. Aşınmaya dayanıklı sayılır; su geçirmezliği güzel, özellikle de nefes alırlığı çok iyi (zaten bu nedenle Goretex’i sevmiyorum!) ve dikişleri içten- dıştan bantlı.. Gövde ve koltukaltını birleştiren uzun, iki yollu fermuarlar ile aktivite esnasında havalandırma ve iç giysilerdeki ceplere ulaşma sorunu çözülmüş; tüm fermuarlar su geçirmez türden. İki dikey ön cep, bir lamine kol cebi ve iç file cepler gayet kullanışlı. Kesimi güzel; beli kısa ve atletik kesim, esneklikle birleşince güzel olmuş. Omuz ve dirseklerde, çok işe yaramasa da naylon destekler var. Kapşonu iyi ve kullanışlı sayılır.

Eksileri: Öndeki esas fermuarın dikişleri çok zayıf; alt kısmından ayrılıp yarıya kadar sökülünce, dağ üzerinde 6000 metrede dikmem gerekti (ki bu, bir dağda karşılaşılabilecek en korkunç durum- ceketsiz kalmak!!). Su geçirmez fermuarları soğuk, hissiz ellerle kullanması çok zor; son derece sertler ve çekerken dikişleri kaçınılmaz olarak zorluyorsunuz. Kesimde bir sorun var; her ne kadar esnek kumaştan olsa da, L bedende kolları bana kısa geliyor; XL alsam kollar olacak ama bu sefer de gövde bol gelecek! Kapşon, fermuarı tam kapamazsanız, yüzünüzün ortasına dek çekmezseniz rüzgarda kafada durmuyor.. başıma bu kadar dert açmasına karşın, kullandığıum en iyi softshell ceket buydu desem?

Bu yazı yorumlara kapalı.