11 Mart 2012

DMM PHANTOM expresbant

İngiliz DMM firmasının  çok hafif ve  kullanışlı tel kapılı,  dyneema bantlı ekspresleri. Bu ekspresten on tanesi, diğer firmaların ortalama ekspreslerinin  beş tanesi ağırlığında, bu da taşınan her gramın önemi olan  alpin duvarlar ve zorlu rotalarda müthiş bir ağırlık ve kullanım  avantajı anlamına geliyor. Ağırlığı 26 gram olan karabinlerden oluşan ekspresbant setleri  12,  18 ve 25 cm olarak farklı uzunluklarda satılıyor ve ağırlıkları da  buna göre 61, 64 ve 66 gram olarak değişiyor. Normal çekeri 23 kN, açık kapı çekeri 9 kN, ve çapraz yükleme değeri 7 kN olan phantom’un bir özelliği de karabinin sırtına  yakın kenarındaki  belli belirsiz  ‘ip oluğu’; bu tasarımla ip, normal kullanımda  her şekilde olukta kalıyor ve çapraz yükleme olasılığı  azaltılıyor.

Bu ürün normal karabinlere göre bariz olarak daha küçük boyutlu ama aşırı da değil; mesela Camp’ın ürettiği benzer karabinler  çok  küçüktü (adeta anahtarlık karabin gibi)  ve özellikle de ikiz ip kullanımında veya zor yerlerde klip yaparken  sorun yaratıyordu. Bu karabinler orta yolu bulmuş, sadece yeterince küçükler. Tel kapının basınç  gücü de yeterince iyi, ne çok sert ne çok yumuşak.

Kapı çentiksiz karabinleri  oldum olası çok severim ama DMM’nin bu kapısı çentikli tasarımı elime alınca ve hele hele kullanınca  anında bu tel kapılı tasarıma tutuldum! İşçiliği ve kalitesi DMM ‘den bekleneceği kadar iyi, hafifliği inanılmaz, hiç yokmuş gibi adeta. Tavsiye edilir- DMM’nin deyişiyle ‘şimdi tırman, sonra çalışırsın’ !!!!

Bu yazı yorumlara kapalı.