24 Haziran 2008

ERZİNCAN- KEMALİYE Doğa Sporları Şenliği’nde tırmanış

kemaliye-011.jpgkemaliye-091.jpgkemaliye-106.jpgkemaliye-128.jpg

18-25 haziran 2008 tarihleri arasında Erzincan – Kemaliye’de  KEMAV (Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı) tarafından düzenlenen Doğa Sporları Şenliği’ne katıldım.

Tırmanış arkadaşlarım Doğan Palut ve Göktuğ Aydemir ile beraber, Koçan Şelale mevkiinde yeni boltlu tırmanış rotaları açtık. Bir adet uzun (iki ip boyu, 70 m, VI+ VII- derece), dört adet kısa (20-30 m, VI+, IX dereceler) rota açıldı  (ben bu yazıyı yazarken Doğan yeni rotalar açıyordu hala, yeni rotaları yakında güncelleyeceğim:). Ayrıca, Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun düzenlediği kaya tırmanış yarışması için Öztürk Kayıkçı ve Süleyman Vardal’ın ‘Bahçe’ adı verilen spor rota alanında açtığı yeni boltlu rotalarda da bolca tırmandık! Bunun dışında, partnerim Mustafa Kalaycı ile beraber  iki adet yeni geleneksel tırmanış  gerçekleştirdik: Mani Yolu (VI, 22 m.)  ve Sigortam Yok (V+, 30 m).

Kemaliye gerek spor rota, gerek geleneksel tırmanış, gerekse büyük duvar tırmanışı açısından gerçek bir cennet ve potansiyel çok büyük, özellikle de Karanlık Kanyon’un içinde muhteşem kaya yüzleri var. Buna yörenin yaz sıcağında tırmanılabilecek kadar yüksekte ve serin olmasını, bölge insanının sıcakkanlılığını ve yardımseverliğini de ekleyince, oraya tekrar gidip tırmanmak da şahane bir zorunluluk hale geliyor… Bu şenlikteki çabaları ve biz tırmanıcılara her tür yardımları için de, kendisi de Kemaliye’li  olan Dr. Feridun Çelikmen’e özel teşekkürler!

KEMALİYE CLİMBİNG FESTİVAL- NEW ROUTES…..

İnvited by our good friend Dr. Feridun Celikmen, me and my climbing partner Dogan Palut (the best man on rock climbing scene), together with our friends Esra Karadeniz and Goktug Aydemir were at Eastern Turkey’s Kemaliye town. Annually, there is a traditional nature sports festival and rafting, parasailing, climbing activities are held, which becomes increasingly popular every year. We were there to climb and it was my first time in Kemaliye’s Karanlik Canyon, a wonder of nature and a bewildering place because of the abundance of vertical rock terrain. İ look forward to climb in Kemaliye again…

Dogan is an expert in making new bolt routes and again,  he worked on new sports routes, making 4 new ones of VI+ to IX grades,  around 20-30 m. Kemaliye is a  new sport climbing area and now 25-30 routes exist. 

Also we made some new multi pitch routes:

1- ‘Kocan’ (2 pitches, 70 m, VI+, VII-, bolted) Dogan Palut, Tunc Findik

2- ‘Mani Yolu’ (VI, 22 m) trad route, Tunc Findik, Mustafa Kalayci

3- ‘Sigortam Yok’ (V+, 30 m.) trad route, Tunc Findik, Mustafa Kalayci

 

Bu yazı yorumlara kapalı.