15 Şubat 2020

ERZURUM-UZUNDERE DONMUŞ ŞELALE TIRMANIŞI

(Fotoğraflar: Adem Tırpancı, Tunç Fındık, Mert Onat, Ali Çekematma ve Zirve Dağcılık Gaziantep)

21-26 ocak 2020 tarihinde, Zirve Dağcılık Gaziantep şubesinden dostlarım Burak Gürer, Adem Tırpancı, Ali Çekematma, İbrahim Eşkin, Mert Onat ile beraber bir klasik Uzundere buz tırmanış seferi yaptık; klasik diyorum çünkü her yıl ocak sonu hepberaber bunu yapmaya alıştık artık:-) Tabii ki Uzundere Öğretmen evi, tipik çayhane ve tanıdık esnaf lokantası.. herşey ne kadar aynı! Şaka bir yana, bu yıl buz  sezonu bir ay geriden geliyordu ve çok yerde koşullar uygun değildi, daha doğrusu ocak değil aralık sonu koşulları hakimdi;  daha aşağılardaki şelaleler (Serafin, Yeşildal vb)  iyi formda değillerdi (yoklardı desek!) ve sadece yükseklerdeki şelalelerin iyi durumda olduğu aşikardı. Biz de birkaç günümüzü bölgedeki en klasik şelaleler arasında olan, Uzunkavak köyünün Hosan şelalelerinde, ‘Lucifer’ ve ‘Sarı Gelin’de tırmanarak geçirdik; zaten buranın izole yapısı ve doğasının güzelliği de bizi buraya çekiyordu.  Lucifer ve Sarı Gelin’in ilk çıkışlarını yaptığımız  2014 yılından uzunca bir süre geçmiş, bende birçok anı canlandıran bir sefer oldu bu.

Velhasıl;  ‘Lucifer’ (wi4 45m) yine hemen her zamanki gibi iyi, tatmin edici durumdaydı ve  bu şelalede birkaç gün boyunca birçok ardarda  tırmanış yaptık. Türkiye’de açılan ilk çok ip boylu şelale rotası olan  ‘Sarı Gelin’ şelalesinde (wi5 90m) dostum Burak ile beraber, aralıklarla bizi esir eden kötü hava koşulları (tipi ve fırtına) altında  tırmandık; rotanın giriş kısmındaki rampa tam oluşmamış olmasına karşın tırmanışın devamı eskiden anımsadığım kadar  güzeldi.

Sonrasındaki günlerde Kars yöremizde (havaların çok soğuk olmaması nedeniyle meyve vermeyen) bir şelale keşif seferi ve ardından çok soğuk bir günde Erzurum-Palandöken  İce Park’ta tırmanarak seferimizi bitirdik. Artık bir dahaki kışa Uzundere’de buluşmak üzere!

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.