30 Ocak 2022

ERZURUM-UZUNDERE DONMUŞ ŞELALE TIRMANIŞI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Güçlü Özen, Musahan)

2022 ocak ayı  ilk yarısı-yine bir Uzundere buz seferi, bu sefer çok kısa ve net. Soğuklar  Türkiye’yi etksi altına almadan önce sevgili dost, emektar Güçlü Özen ile beraber biraz gezerek donmuş şelalelere gittik Erzurum’un artık ‘ünlü’ olan Uzundere ilçesinde, Alpin Outdoor’dan dostlar Mustafa Tekin ve Yıldırım Beyazıt Öztürk ve kameraman dost Kufi ile beraber.. Keşif için baktığımız Demirciler- Eğrek şelalesi tam donmamıştı, içi boş bir boru şeklindeydi ve fazla takılmayı riskli bulduk ve başka şelalelere uzandık.  Cevizli’deki  maalesef bilinen saçma isimli ‘Soru İşareti’ donmuş şelalesine gittik, bunun durumu iyiydi. Bir gün de yol kıyısındaki ‘Abinis’ şelalesinde zaman öldürdük  ve nihayetinde artık Erzurum’a, Palandöken İce Park’taki buz şenliğine doğru yollandık. Kısa ve hızlı bir sefer..

Bu seferde birçok rota ya oluşmamıştı, ya yarım durumdaydı. Düşük irtifadakiler zaten iyi durumda değillerdi. Cevizli’dekilerden ise sadece ‘Çetin Ceviz’ ve ‘Soru İşareti’ rotaları  belirgin olarak oluşmuşlardı. Ancak yine söylemem gerekir ki, bu gelen şiddetli soğuklardan önceydi ve şu an, şubat başı itibariyle tablo kesinlikle farklıdır.  

Some ice climbing in the now-famous icefalls of Uzundere, Erzurum with my bro Guçlu Ozen. As it was before the huge frosts, most routes were not formed yet or were in bad condition, but nevertheless we found some good, exposed routes to climb. 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.