22 Mart 2013

ERZURUM-UZUNDERE’de YENİ GELENEKSEL ÇIKIŞ 2013

P1100006DSC_1223DSC_1215P1100033P1100037

Erzurum ATAK arama Kurtarma kulübünden dostum Çetin Bayram’ın nazik daveti ile bu hafta, 16-18 mart 2013 tarihinde Erzurumdaydım. Sunumlar vb derken, kayayla buluşmada beklenen an: Tortum yakınındaki Uzundere’de bulunan şahane granit duvarlarda bir geleneksel rota açmak  şansım oldu. Bir ömür yetecek kadar rota var Uzundere’de, umarım yakınlarda tekrar geri gidip,  oradaki güzel dostlarla beraber yine tırmanırız..

Uzundere ortasından geçen nehir ve karayolu ile ulaşımı kolay bir yer. Erzurum’da  17 mart günü tipi varken ve ısı sıfırın altında iken, 1000 metre daha alçaktaki  Uzundere’de güneş vardı ve tişörtle tırmanmak mümkün oldu, kısaca iklimi de uygun bu yeşil boğazın tırmanışa.   Her yana uzanan kayalık duvar ve kuleler ile,  Uzundere gelecekte  potansiyel olarak   iyi bir tırmanış bahçesine dönüşebilir. Bu arada, geçen yıl şubatta donmuş şelale tırmandığımız Serafim Şelalesi de buraya 6 km. kadar yakında ve başka donmuş şelaler de oluşuyor civarda. Yani kış için de enteresan seçenekler bulunuyor..

Gürcülerden kalma bir harabe olan Engüzek kalesi karşınına düşen  ve 3  ip boyuna yaklaşan uzunluktaki  duvar hattında, yol kıyısından başlayan bir geleneksel rotayı,  emniyetçim olan Çetin ve artçım olan Rahman Türkmen ile beraber tırmandık:  ‘Long River’ (28 m, VI-)  Kaya genelde iyiydi, ara emniyetler aralıklı olsa bile yeterince sağlamdı ve tabii ki yine de çürük blok ve çürük taş ile bolca bahçivanlık işi vardı. Ancak burada, bu yüzde açılan ilk  geleneksel, takozlu rota için çok güzel oldu doğrusu.

Erzurum’daki tüm dostlara ve ATAK ekibine yardımları, varlıkları ve dostlukları için  teşekkürler. Yakınlarda tekrar görüşeceğimize çok eminim!

 

Bu yazı yorumlara kapalı.