2 Ekim 2022

ESKİŞEHİR-KARAKAYA TIRMANIŞ BAHÇESİ YENİ GELENEKSEL KAYA ROTALARI

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, İsmail Kılınç + Karakaya Tırmanış rehberi)

Bu hafta, 28 eylül 2022 gününde tam Himalaya’lara gitmeden önce bir Karakaya seferi yaptım- Ankaraya gelip annemi ziyaret ettiğimde Karakaya’ya bir sefer yapmak, artık bir klasik oldu. Tabii ki bu seferde yine sevgili dost İsmail Kılınç ile tırmandık. Bu güzel sonbahar gününde farklı sektörlerde  üç adet yeni geleneksel kaya rotası açtık. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1- ‘FANTOM LORD‘ VI 18m. Kral Yolu Sektörde  eski rotam ‘Jason Statham‘ın sol tarafındaki belirgin kulenin yüzünü dik bölen belirgin çatlak (girişte dik el çatlağı, devamı offwidth çatlak) ile giren ve kule tepesinden arka duvardaki ince çatlak ve köşeleri izleyen, aynı doğrultuda kule tepesine çıkan bir hat. Kule ile arka yüz arasında karşıt baskı yaparak çıkılınca derece VI oluyor. İniş kulenin tepesinde rehberde 8 numaralı rotanın 2 boltlu istasyonundan (istasyonda karabin vb yoktu, büyük mağaracı bıraktık).

2- ‘ZEUS’ VI, VI+ 55m ve  3 ip boyu uzunluk.  Arka Bahçe Sektör olarak ad verdiğimiz  büyük kulenin  güney yüzünde, ‘Bahçenin Gülü’ ve ‘Fantom’  geleneksel rotaları arasındaki büyük yüzde değişik tırmanış veren bir geleneksel hat oldu. İp sürtünmesine karşı ip boylarını kısa tuttuğumuz ve bu nedenle büyük Z’ler çizen rota, son derece  belirgin doğal hattaki üç şahane çatlağı birleştiriyor ve offwidth çatlaklar, boşluklu bacalar ve el çatlaklarında  güzel bir granit  tırmanış deneyimi yaşatıyor. Bu tırmanış için büyük boy yaylı tıkaç (4 ve 5 numaralar) bulundurmak faydalı olacaktır.. 1.ip: Tabanındaki sete kolay çıkılan geniş baca ile başlanıyor ve zorca geçiş hamlesiyle  sola yükselen belirgin rampa-çatlağa giriliyor, devamında ara emniyeti filan olmayan, garip yapıda sollu yükselen bir offwidth baca ile bir sette istasyon, VI, 20m 2.ip: Sette 8m kadar sağ geçişle tabanına ulaşılan, sollu dikey uzanan  çatlak tırmanılıyor. Güzel bir uğraşı, negatif geniş baca, el çatlağı, köşelere  sıkışma, herşey var! Ara emniyet genel olarak iyi ve ip boyunun vardığı kovukta istasyon, VI 20m 3.ip: Sağa 5-6m kadar dik yüzde travers ile, 2021 rotamız ‘Fantom‘un dikey el çatlağına varılıyor (boşluklu bir VI+, ara emniyet gayet iyi) ve üstte yatan zeminde kolaylaşan çatlakla (IV) kulenin tepesine çıkılıyor. İniş 2021 yılında oluşturduğumuz  2 boltlu istasyondan sağ (doğu)  yüze direkt , 40m kadar.

3- ‘POSEIDON’ VII+/ VIII- 18m. Karakaya’nın ilk tırmanış rotalarının olduğu  Tatar Sektör ön (kuzey) yüzde zor, mücadelesi güzel  bir geleneksel tırmanış oldu bu. Sözkonusu hat, dostumuz Uğur Alkan’ın açtığı ‘Donald Kramp’ adlı spor rotanın  solundadır. Vertikal yüzeyler ve delikli köşecikler ile başlayan hat, zor bir negatif, temiz sarı duvar ile  devam eder ve özellikle girişi zor negatif bir baca çatlak ile tepeye ulaşır, kısa ama sert!  Ara emniyet zor kısımda hep mikro ve ufak boy yaylı tıkaçlar ve en ufak boy tek telli stopper türü takozlardan oluşuyor ve ara emniyet yerleştirmesi bu kısımda oldukça sorunlu bir rota, ancak harika bir zor geleneksel.. İniş, bittiği yerde  yerleştirdiğim 2 adet boltu olan istasyondan.. Tırmanış bahçelerinde geleneksel rotaların  bitiminde boltlu istasyon olması pratiğini destekliyorum ve bunun geleneksel tırmanışı geliştirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyorum. 

İşte böyle… Dostum İsmail’e bu güzel Karakaya günü için çok teşekkür ederim. Hep belirttiğim gibi, Karakaya spor rotalar değil özellikle zor olsun kolay olsun geleneksel hatlar açısından değeri yüksek ve zengin bir yer.. ve gerçek potansiyelini belki de asla  bulamayacak. Neyse, tırmanmaya devam! Tekrar Karakaya’da buluşmak üzere…

New trad routes in Eskisehir Karakaya climbing garden this week, just beforevsetting off for Himalayas again… This area, Karakaya  has excellent granite/basalt type cracks amnd trad potential, though it is much better known for sports routes.  Lots of sectors  offer interesting climbing on cracks, chimneys etc. This week we climbed new trads, from 18 to 55m in length and from VI to VIII- grade UIAA in difficulty. 

Bu yazı yorumlara kapalı.