3 Aralık 2009

EXPED yarım şişme mat

 

Exped, enteresan ve bir süredir ortalıkta olan bir İsviçre markası. Uyku tulumu, bivak, şişme mat  konularında son zamanlarda güzel ürünler çıkarttılar, benim de birkaç yıldır kullandığım kaliteli şişme matları var. Yukarıdaki resimde en üstte görülen ufak, yarım boy şişme mat birçok kış, 7000 ve 8000’lik tırmanışımda bana eşlik etti. Exped’in serisinin en hafif ve alpin modeli olan SIM light 2.5 short’un ağırlığı 450 gram, ebatları ise 120 X 50X 2.5 cm. İçi hafif ve yalıtıcı sünger dolu olan şişme matın yüzeyi kaymaz, yırtılmaya mukavim malzemeden yapılmış ve taşıma paketi ile beraber, yapıştırıcı ve yama kumaş da içeren  tamir seti de veriliyor. Matların her birinin ayrı ayrı 48 saatlik şişme testine tabi tutulmuş olması da iyi bir garanti..

Artıları: Serinin en hafif ve küçüğü olan bu şişme mat, ince bir normal matla beraber her ekstrem ortam için ideal yalıtımı sağlıyor- yani kış dağcılığı ve yüksek irtifa tırmanışları için çok uygun.  Hafif ve paket boyutu minik bir ürün, boyutuna oranla sağladığı yalıtım şahane. Bu boyut, sadece gövde ve  üst bacakları yalıtacak kadar uzunlukta. Kumaşının kaymayan nitelikte olması da güzel bir özellik. Bu modelin, Therm-a-rest’in aynı boyuttaki şişme matlarına göre yarı yarıya ucuz olduğu kesindir.

Eksileri:  Uzunca süre sorunsuz kullandığım bir ürün oldu. Detay olarak, ülkemizde bulunmayan bir marka Exped. Her şişme mat gibi, kendi şişen (self- inflating) olduğu söylense de biraz nefes desteği ile şişirmek lazım. Son olarak, her şişme mat gibi patlatmamak için biraz ekstra dikkat gerektirmekte…

Bu yazı yorumlara kapalı.