7 Aralık 2010

FİVE TEN ANASAZİ VERDE tırmanış ayakkabısı

 

La Sportiva Miura ile beraber, giydiğim en iyi sürtünen kaya ayakkabısı diyebilirim…

Verde, Five-Ten firmasının Anasazi modelinin en iyi hali! Hepimizin yıllarca kullandığı eski gül kurusu rengi modellerin içi  boş kalan topuk sorununu çözen Five Ten, en küçük köşe ve çıkıntılarda etkin tutuş için Stealth Onyxx lastiğini de kullanmış. Sonuç; en küçük çıkıntıda – özellikler kenar basma ve yüzey, denge rotalarında-  ve en düz slab yüzlerde bile hassasiyetle tutunan, son derece güzel bir kaya ayakkabısı. Yüksek dereceli  spor tırmanış, boulder veya geleneksel için mükemmel bir model….

Bağcıklı Anasazi’nin üç modeli var: gülkurusu rengi (yumuşak taban lastikli, en iyi sürtünme), yeşil  -yani verde- (orta sert lastik, her türe uygun) ve beyaz (çok sert lastik, köşe- kenarda süper). İhtiyaca göre seçin. Beyaz dağcılık ve uzun rotalara en uygun olanı bence.

Bağlı olması çok kolay giyilmemesine neden olsa da, iyi ayar ve istendiğince sıkıştırma sağlıyor. Topuktaki iki çekme halkası ile rahat giyiliyor. Tabanı zor aşınıyor ve yeterince kalın.  İçi sentetik astarlı Cowdura derisi sentetik ve esnememek için tasarlamış, yine de kesimi gereği  2 numara küçük almakta fayda var.

Sentetik kumaşı ile son modellere kadar koku yapma huyu devam eden bir üründü, sanırım son versiyonlarda bunu da halletmişler.

Tavsiye edilir bir ürün, Five-ten’in birçok ürünü gibi.

Bu yazı yorumlara kapalı.