29 Eylül 2007

FIVE TEN – ASCENT kaya tırmanış ayakkabısı

 

 Amerikan 5.10 (Five Ten) firmasının ürettiği bu kaya tırmanış ayakkabısı gerek spor, gerekse geleneksel tırmanış rotaları için gayet ideal. Five Ten firması bu ayakkabının thinsulate yalıtımlı ve gore-tex tozluklu bir kış tırmanış modelini Cerro Torre adıyla piyasaya sürdü..

Artıları:
İkişer cırt cırtlı bant ile sıkılan ayakkabının giyip çıkarımı çok hızlı ve kolay. Geleneksel kaya tırmanış ayakkabısının işkence haline gelen bağ sıkma töreni bunda yok! Tabanda kullanılan 4.5-5 mm. kalınlıktaki Stealth C4 lastiği kayada iyi tutunuyor ve oldukça da dayanıklı. Artı bir özellik olarak, topuk kısmına şok emici yumuşak bir parça konularak ayakkabı bir tür genel amaç modelini andırır hale getirilmiş, boulder hamlelerinde yere ayak vurunca veya duvar üzerindeki setlerde dururken belli bir avantaj sağlıyor. İç kısım derinin şeklinin bozulmasını engelleyecek, esnemeyen tür bir kumaşla kaplanmış, bu aynı zamanda ayakkabının içinin nemli kalmasını da engelliyor. Ayakkabı orta sertlikte bir tabana sahip (spor tırmanışta kullanılan içi astarsız deri ve tamamen yumuşak ayakkabılardan farklı), bu da size kayadaki köşe ve ufacık kenarlarda belli bir tırmanış avantajı sağlıyor. Giyimi rahat bir ayakkabı, işçiliği de Five Ten firmasından bekleneceği üzere gayet kaliteli.

Eksileri:
Pek yok, ama ayakkabıyı alınca ayak büyüklüğünüze göre cırt cırtlı bantları ayarlayıp kesmeniz gerekiyor. Bir de, kaya tırmanış ayakkabısı dünyasında karşılaştırılınca biraz pahalı bir ayakkabı bu. Zaman içinde ayakkabı yarım numara kadar esneyince daha çok sıkmak için cırt cırtlar yeterli olmuyor.. ve de, ayakkabıyı giyip çıkarmanın kolaylığına karşın, boydan boya bağla sıkılan kaya ayakkabıları ayağı daha iyi cendereye alabildiklerinden dolayı daha iyi ayak hareketi sağlıyorlar bence.

Bu yazı yorumlara kapalı.