1 Mayıs 2017

GAZİANTEP- KÖKLÜCE KANYONUNDA YENİ ROTALAR

(fotoğraflar: Burak Gürer ve GÜDAT ekibi)

Gaziantep Üniversitesine bir sunum için gitmekten istifade, Gaziantep’e 50km kadar uzaktaki Köklüce (Araban) kanyonunda tırmanma fırsatı buldum. 28 nisan 2017 günü, arkadaşlarım Burak Gürer, Soner Akıncı, Hakan Özer ve GÜDAT ekibinin yanısıra Zirve Dağcılık ekibi ile beraber bu doğa harikası kanyona gittik. Varolan rotalarda sportif  tırmanış haricinde hem yeni bir spor tırmanış rotası, hem geleneksel yeni rota açtım. Köklüce kanyonu, içerdiği 100’den çok spor ve geleneksel kaya tırmanış rotası ile 2000 yılından beri rota açılan bir tırmanış mekanı ve Gaziantep için en önemli tırmanış alanı.. Ancak son zamanda burada ciddi bir doğa tahribatı olmuş çünkü kanyonun içinden toprak  bir  araç yolu geçirilmiş. Buna rağmen hala muhteşem bir yer.

Açtığımız yeni rotalar, ‘Katmer ‘adını verdiğimiz yeni sektörde; burası boğazın girişinden  sonra hemen sağdaki burunda bulunuyor.

1- ‘Zehirli Katmer’ (geleneksel) 27m, V+, Tunç Fındık
2- ‘Dolce Vita’ (spor) 27m, VI, 13 bolt, Tunç Fındık


Burak da ‘Tığ Katili’ adını verdiği yeni bir boltlu rotaya girişti ama matkabın şarj ve uç sorunu nedeniyle günü istediğimizden erken kapattık!  Arkadaşlarla geçen güzel ve verimli bir gün oldu. Daha iyisi olmaz..


A fine climbing day in Gaziantep Kokluce canyon where we climbed sports and trad rock routes as well as opening 2 new lines (1 trad, one sport). This spectacular canyon features more than 100 bolted sports and traditional rock climbing routes and there has been climbing here since year 2000.

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.