31 Aralık 2010

GEYİKBAYIRI’NDA GELENEKSEL TIRMANIŞ, 2010

gundogumu.JPGcaglar-tunc.JPGmafia-trad.jpgmafia-trad2.jpgoz-tafa-tunc.JPGpunk.JPGkamp.JPGev.JPG

(Tırmanış fotoları için sevgili Öztürk Kayıkçı’ya çoook büyük teşekkürler…)

Bu günleri daha çok kaya tırmanışından gidiyoruz ya, geçen haftadan beri Geyikbayırı’nda takıldım- tüm ahali ile, yani Öztürk, Tafa, Metin ve ekip! Şansıma, önceki haftalarda Adana’da rezalet olan hava, Antalya’da bu sefer harikaydı- güzel tırmanış, ılık kaya, tasasız günler. Tek esaslı kaygının ‘bugün ne tırmansam, bu gece ne yesek…’ olduğu mekanda milletin esas işi Tafa’nın yeni karavanın üzerine çatı örmekti, benim ise nacizane katkım tahtadan küllük imal etmek oldu 🙂

Geyikbayırı geleneksel tırmanışı ile ünlü -ve aslında çok da elverişli- bir yer değil, burada takozla tırmanan adamları hemen hiç göremersiniz çünkü kaya daha çok yüzey sağlıyor, çatlaklar sınırlı… Ama yine de  bazı yerlerde çatlak sistemleri var, kaya kaliteli ve inişler boltlu rotaların istasyonundan…. neden olmasın? Tırmandığımız ilk rota, unutulmuş, taa eskilerden beri gitmediğimiz  ‘Çeşme sektör’deki ‘Mafia’ (VI-) adlı rota.. Boltlu haline bakmadan takozlarla, mükemmel kayada ve çok iyi ara emniyetler yerleştirerek   tırmandık. Önce Öztürk rotayı çıktı, o çıkarken rota olduğundan çok kolay gözüküyor nedense 🙂  Sonra da ben, bacakları kolları yakarak tırmandım..

Velhasıl, önceki günün Sivridağ çok ipli rotasının yorgunluğu ile yine kampa döndük- tabii  ancak gün batıp hava soğuyunca!

TRAD CLİMBİNG İN GEYİKBAYİRİ: A RARE BUG!

This time, the weather was perfect and all the regular inhabitants of the camp had another task: to construct a roof over the newly acquired caravan of our friend Mustafa Kalayci. My small addition to the worklist was carving an ashtray from wood- everybody seems a smoker!

As most knows, Geyikbayiri is not famous for traditional climbing- in fact you will never ever see people wielding chocks and cams on this crag.. Well, this time the rule has changed and with my friend Ozturk Kayikci, we embarked upon some trad climbing. Why not? The cracks are continous, the rock is excellent and the descent is by the belays of the bolted routes..

Our target was an old, forgotten crack called ‘Mafia’ (VI-) and it proved real fun, with solid protection and good climbing  all the way. First Ozturk climbed the route which made it deceptively look  easier than it was.. Then, it was my turn to huff and puff thru the overhanging crack!   Thanks to Ozturk for the great photos.

Bu yazı yorumlara kapalı.