20 Eylül 2021

GEYVE-YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘ASIL VE BIRAKMA’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün, İkra Tülek)

Bu hafta, 18 eylül 2021 günü  genç arkadaşlarım Arda Türegün ve İkra Tülek ile Sakarya’nın her sonbahar gittiğimiz Geyve tırmanış bahçesinde yeni bir geleneksel kaya rotası tırmandık: ‘Asıl ve Bırakma‘ adını verdiğimiz bu hat, Doğu kulesinin Doğu yüzünde, ‘Jüpiter Sektör‘ olarak tanımlı boltlu rotaların sağında kalan çok belirgin S şekilli sırt-mahmuz hattıdır. 100m ve 3 ip boyu uzunlukta, IV+, V derece tırmanış zorluğuna sahip rota, genel olarak iyi sayılır kaya kalitesine sahip bir hat olmuştur. 

Rotanın ilk ip boyu IV+ derece ve  45m uzunluktadır; gri bir yüzeyi bölen ince  çatlakla başlanır, sonrasında arada gevşek bloklar içeren  dik bir yüz ile devamında az sağda kalan  ve sınırlı ara emniyet sunan çok sağlam güzel gri slab duvar tırmanılır. Bu etapla omuz ve kolay, yatık sırta varılır; çürük bloklar da içeren  bu sırt hattı ile varılan, giderek  dikleşen sağlam sırtta, slabın sığ setinde istasyona (1 bolt+ kumsaati) ulaşılır . Bu ip boyunda ara emniyet sınırlı ve aralıklıdır (ilk kısımda ve sırtta gevşek kaya ve bloklara dikkat!) 

İkinci ip boyu mükemmel kayada zevkli ve dikey pasajlar sunar; istasyondan slab yapıda sırt hattı ile başlanır ve sol üstte kalan harika bir köşe çatlağa girilir. Ara emniyeti çok iyi olan köşe çatlağın devamında dik, açılan baca ile varılan yüzey, sırtın ucuna dek doğrudan tırmanılır, ortalama 25m uzunluktaki bu ip boyu V derece zorluktadır ve ara emniyet imkanı gayet iyidir.  Sırtta varılan setin hemen üst solunda istasyon olan  kumsaatinde ip vardır.

Üçüncü ip boyu sağa yükselen kolay sırtta basit tırmanışlarla kulenin en tepesine varır, 30m II. İniş tepeden arkaya dolaşarak, sağda kalan belden belli belirsiz bir patika ile  rota tabanına kolaylıkla yapılır (yine de biraz olsun sık çalılık örtü ‘cangıl’  ile boğuşarak, tabii). Havanın eylül ortası için fena sıcak olması nedeniyle  bu rotayla  günü bitirmemiz gerekti!

Yorum olarak kısa, eğlenceli, boşluklu etaplar veren ve öğleden sonra gölgede kalan yeni bir tırmanış rotası oldu; geleneksel tırmanış tecrübesi yaşamak ve deneyim arttırmak  isteyenler için zor olmayan ve hoş bir hat… Her ne kadar testere ile küçük ağaç ve çalıları kessek ve düşebilecek birçok çürük blokları temizlesek de, Geyve Geyve’dir, geleneksel hatlarda çürüklük kaçınılmazdır, dikkati elden bırakmayınız..

Teşekkürler arkadaşlarım, nice kayalı, tırmanışlı günlere! 

A new route at Sakarya-Geyve climbing area with my friends Arda Turegun and İkra Tulek, 100m and 3 pitches long, max grade 5. A fine steep  curving arete, with bolted belay and threads.  Short, easy and cheerful, with fine rock quality, this route is in cool shadow in the afternoon, which is important in such a hot area as this. Descent by walking from the backside.

Bu yazı yorumlara kapalı.