2 Ekim 2020

GEYVE- YENİ GELENEKSEL KAYA ROTASI ‘VEGAN ASPAVA’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün, İkra Tülek)

Bu sıcak Geyve zamanında, 1 eylül 2020 gününde  sevgili dostlar Arda Türegün ve İkra Tülek ile beraber Geyve’de yeni bir  çok ip boylu geleneksel rota tırmandık: ‘Vegan Aspava’ adını verdiğimiz rota 3 ip boyu ve 150m uzunlukta, max VI+ derece zorluktadır. Bu tırmanışın bir özelliği de, ilk iki ip boyunun istasyonlarını boltlamamız oldu; böylece ister rotanın ikinci ip boyu sonundan (aslında, tırmanışın bitiminden) iple inebilir, ister kuleyi bitirip arka sol taraftan  inebilirsiniz. Bu tırmanış Geyve’nin kamp alanından en uçta, ufuk gökyüzü hattında  gözüken kulenin sırttadır, sanırım uzak olduğu için hiç tırmanılmayan bir yerdedir ve aslında ayrık bir kuledir;  gerçekten harika teknik kaya etapları sunmuştur. Kaya kalitesi genel olarak son derece iyidir ve ara emniyet imkanı gayet harikadır, ancak yine de arasıra çürük bloklara ve ayrık parçalara dikkat etmek şarttır, bu rota temizlenmiş bir tırmanış değildir!

Tırmanış rotamız olan belirgin sırt/mahmuzun tam tabanına kadar, nihai kısmı oldukça belirsiz, sık ve dikenli  makilerle kapalı bir patika ile 25 dakikada varılmaktadır. Sırt hattındaki ilk ip boyu bir baca-çatlak ile başlar ve  sağlam duvarı bölen dikey çatlak hattı ile, ip boyu sonuna dek çıkar; güzel  setteki  iki boltlu istasyona ulaşır (1.ip: VI- 45m). İkinci ip boyu, istasyondan dik uzanan çatlak-köşe ile başlar ve ulaşılan dar omuzda  güzel bir dikey  duvara varır, bunu tırmanır (VI, VI-) ve tepede devasa boulder kayanın sağ tarafındaki rampa duvar ile (V, V+) üstteki sete çıkar. Yolu kapatan kısa bir negatif duvar ile (VI+, sikke bıraktık) üst setteki kayaların üzerindeki iki boltlu istasyona varılır (2.ip: VI+ 55m). Bu noktadan iple rotayı inmek mümkündür, ancak biz devam ederek hattı kulenin tepesine bağladık; kolay etaplar ile kulenin üzerinde babadan istasyon (3.ip: III, 50m).

İniş için kulenin arka solundaki sırta gidilir ve makiler arasından arka çanağın tepesine varılır. Burada, uçurum kıyısındaki bir setten dev kumsaatinden (ip var) 60m kadar inişle tabana varılıyor.

Malzeme olarak en az 50 metrelik çift ip, 2 tam set yaylı tıkaç (friend-camalot-totemcam vb), tam set telli takoz (stopper), birkaç değişik tür sikke ve bol uzun perlonbant taşımanızı öneririm.

 

 

  

 

Bu yazı yorumlara kapalı.