10 Kasım 2022

GEYVE- YENİ GELENEKSEL KISA DUVAR ‘JAVELIN’

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Bu hafta, 3 kasım 2022 günü dost arda Türegün ile Geyve’de yeni bir geleneksel kısa duvar çıktık: ‘Javelin’ adını verdiğimiz bu rota Orta Kule ile onu  sağında kalan Sağ Mahmuz Kule arasındaki duvarda, doğrudan bir hattır. Toplam 90m ve iki ip boyu uzunlukta, maksimum VI- derece tırmanış zorluğuna sahip olan yeni rotamız, bu güzergahın tab-banındaki otlu çalılı boğazdan  başlayan ‘Orman Kanunu’ adlı eski rotanın sağında kalır ve geneli bir baca-çatlak hattıdır.

Rota tabanına kamp yerinden 10-12 dakikada ‘patikadan’ yürüyerek ulaşılır; giriş çalı kaplı büyük boğazın içindendir. ilk ip boyu boğazın dikleştiği ve artık dik kulvara döndüğü yerde bir ağaçtan başlar. 

1.ip: Çalılar arasından geçerek bacamsı bir kulvara girilir (III) ve devamında sola ayrılan rampa-kulvar yerine çürükçe, dik bir mahmuz/sırt  tırmanılır (IV-, IV, ara emniyet sınırlı, kaya sağlam değil). Varılan sığ ve çürük setin en sağından başlayan belirgin geniş bacaya girilir. Baca tamamen dikey, temiz ve güzeldir (temizledim! IV, V dereceler gibi, ara emniyet son derece iyi). Devamında  baca bir incir ağacının içine girer (temizledim!) ve yine baca-çatlak olarak devam ederek (IV+, V- gibi), genişleyip dikleştiği bir oluğa girer. Bu oluk, giderek negatife dayanır ve zorlaşır (V+ gibi, ara emniyet var ama aralıklı ve sınırlı, kaya sağlam sayılır) ve  zorlaştığı yerde (üstte gözüken, içinde taş blok tutan incir ağacına hiç değmeden!)  göbek sola doğru geçilir (VI- gibi, ara emniyet sınırlı) ve sol gri dikey yüzey tırmanılır (VI-, ara emniyet çok kıt, çürüklük biraz olsa da var, burada ince tür sikke faydalı) ve  incirin tam  üzerindeki  belirgin kulvar-olukta yarı-askı istasyonu kurulur, VI- 58-60m kadar.

2.ip: Oluğun sol omzu ile ardarda sığ setli  dikçe  gri yüzeyler tırmanılır (IV+, V- gibi, ara emniyet aralıklı olsa da var, kaya sağlam sayılır) ve sırt hattına çıkıştaki sette incir ağacı  içinden geçilir (temizledim!)  ve sırta çıkınca, solda  7-8m kadar yukarıda bir sette baba+kumsaati istasyonu, IV+, V- 28-30m kadar.

2 saat kadar süren tırmanışımızın inişini kuleden arkaya basit tırmanışla (II) ve sağ kulvar-boğazda patikadan yürüyerek yaptık. Bu tırmanışta 60 metrelik çift ip ve tam 2 set yaylı tıkaç (Totemcam) artı büyük boy friend/camalot (4-5 numara) ile  ile telli takoz seti ve  bol uzun perlonbant kullandık. Taşıdığım bir iki sikke (özellikle kısa yaprak tür) ilk ip boyunun çürük üst kısmında faydalı oldu. Kaya kalitesi genel olarak iyi sayılır (aralarda çürük yerler var elbette, ama kötü değil) ve ara emniyet imkanı genelde  fena sayılmaz. Baca-çatlak etabı son derece zevkli ve dikey, sırf bu etap için tavsiye ederim. Boğazın girişinde denk gelinen ve rota girişini oluşturan  otluluk, çalılar ve çürükçe kaya kalitesi insani biraz üzebiliyor! Ama genel olarak çok bariz bir doğal hatta belirgin bir rota oldu bu, güzel bir tırmanış günü idi, kasım ayının şahane güneşinde…

Teşekkürler dost Arda, nice geleneksellere!

Third november 2022, with my bro Arda Turegun we climbed a new short trad multi pitch at Geyve climbing garden, on a south facing wall. Being a chimney-crack route we named ‘Javelin’ the route is 90m and 2 pitches long with a grade of max grade VI-  UIAA. The rock is overall not bad in quality, giving good belaying opportunities and the exposed chimney-crack  offers enjoyable and beautiful climbing, though the thorny weeds and  trees at the entrance gully is somewhat a nuisance to cross… Anyway, a  rather obvious natural line!

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.