17 Kasım 2022

GEYVE-YENİ GELENEKSEL KISA DUVAR ‘PATAGONYA RÜZGARI’

 

(Fotoğraflar: Tunç Fındık, Arda Türegün)

Eh, ülkede kışın adım adım yaklaştığı  bugünlerde dost Arda Türegün ile beraber yine Geyve’de idik, daha detaya girmek gerekirse 15 kasım 2022 gününde. Bu seferde de yeni bir geleneksel çok ipli kaya tırmanışı rotası açtık,  ismini  ‘Patagonya Rüzgarı’ verdiğimiz  yeni rotamız 135m ve 3 ip boyu uzunlukta, VI-,VII- derece zorluğundadır. Bu hat uzun süredir aklımdaydı ancak nasıl gireceğimi kara kara düşünüyordum (!), çünkü önemli bir detay, Orta Kulenin bu sol  kısmında  çıktığımız  güzergaha girişte bir spor tırmanış sektörü vardır (gri kayada güzel vertikal  duvar-yüzey  rotaları olan ‘Has 1’ adlı sektör) ve rotamızın ilk ip boyunun bir kısmı bu slab duvardaki ‘Femen’ adlı spor rotanın bir parçasını  kullanıyor (VII-, toplamı 31m ve 14bolt, rotayı açan: Doğan Palut, 2011). Rotanın son  ip boyu ise önceki yıl çıktığımız istasyonları boltlu bir geleneksel rota olan ‘Yüzey İnsanları’ rotasının son ip boyuna birleşiyor.

Rota tabanına ulaşım tabii ki patikadan çok hızlı ve kolay yapılıyor. Ve tırmanış!

1.ip: ‘Femen‘ rotasının kolay rampa- kulvarı ile giriliyor (12m  kadar III+, IV- ara emniyet aralıklı olsa da var) ve varılan sığ setten başlayan dikey, delikcikler ve kırışıklarla bezeli gri duvar tırmanılıyor (15m kadar VII- derece, geleneksel emniyet için çok ufak, çekeri çok zayıf  mikro kumsaatleri var, ama ben  bunlar yerine bu  pasajda boltları kullandım!). Rotanın istasyonuna yaklaşmadan  görece kolaylaşan duvarda sağa yükselen traversle (IV civarı, ara emniyet var) sağ üstteki belirgin, içi çalılı  büyük oluk-kulvara giriliyor (giriş slabımsı ve kaygan IV+, ara emniyet sınırlı) ve çanağın içinde sığ sette istasyon (bir adet diagonal sikkeyi  bıraktık, iyi de oldu çünkü çanağın içindeki kaya yapısı  çürük ve istasyon noktası sınırlı) VII- 40m kadar.

2.ip: Çanağın içinden önce dik yükselmekle, çanağın sol üst kenarında uzanan geniş, U-şekilli açık  bacaya giriliyor. Dikey açık baca mükemmel bir tırmanış sunuyor (harika ve kolay olmayan karşıt baskı, VI- derece, ara emniyet aralıklı ama var, içine telli takoz geçirmek gereken bir kumsaati dahil!). Sırf bu pasaj ve bu ip boyu için bu hattı çıktığımıza kesinlikle değdi şüphesiz!  Açık bacanın bitiminde  sağlı yükselen çatlakla (V, ara emniyet iyi) solda kalan içi ağaçlı kulvara hiç  girmeden, sığ bir sete ulaşılıyor (sette gevşek duran iri bir  kaya bloğuna hiç  değmeden, alt sağından geçin canınızı seviyorsanız!). Ardından setin sağından devam eden çatlağın sağ temiz sırtına geçiliyor ve 18-20m kadar bu sırtın duvarı   çıkılıyor (V, V+ ara emniyet aralıklı ama iyi, kumsaatinde beyaz ip bıraktık) ve bitiminde varılan omzun hemen kıyısındaki dar sette istasyon (çürüklük başlıyor, istasyon  noktası bulmak oldukça uğraştırıcı ama mümkün) VI- 40m kadar.

3.ip: Omuzun sağındaki derin baca ‘Yüzey İnsanları’ rotasının ikinci ip boyunun sonudur. Omuzdan hareketle kolay ama bazen oldukça çürükleşen  kulenin setli sırtı tırmanılır (III, III+, ilk 12m’de ‘Yüzey İnsanları’ rotasının bolt+kumsaati istasyonunu göreceksiniz) ve zirveye varırken belirgin çentikte istasyon, III, III+ 50-55m kadar.

İşte böyle! Toplamda 3 saatten az süren rotamızı güçsüz bir sonbahar güneşi ve Patagonya’daki  ‘Torres Del Paine’ manzarasını andıran Geyve kuleleri manzarasında yaptık. Biz bu rotada 60 metrelik çift ip kullandık, tabii ki  60 metrelik tek iple de tırmanılabilir. Donanım olarak 4 numara dahil her boy yaylı tıkaç ve tam set telli takoz  kullandık, taşıdığımız birkaç farklı türde sikke çürük yerlerde, özellikle  istasyon kurarken (nedense istasyon setleri çürüktü!) kesin faydalı oldu diyebilirim, ama tırmanış pasajlarında hiç sikke kullanmaya gerek olmadı, kaya yapısı genelde iyi, sağlam ve ara emniyet olanağı tanıyan türdeydi. Tabi ki her geleneksel tırmanışta olduğu üzere, gevşek taşlara ve bloklara yine de dikkat.. Tırmanırsanız eğer, bu hattın  giriş etabındaki spor rotanın boltlarını kullanmak zorunda değilsiniz elbette, ama o zaman da bu oldukça temiz ve tutamaksız duvarda neredeyse tamamen  emniyetsiz tırmanma zorunluluğu doğacaktır. Tercih sizindir..

Teşekkürler Arda dostum, bu güzel tırmanış günü için. Geyve’de daha yapılabilecek çok şey hala var..

A new multi pitch trad route line in Geyve’s middle tower S face, L hand side, that we named ‘Patagonya Rüzgarı’, 135m and 3 pitches long, grades VII-, VI-, with my bro Arda Türegün, 15th nov 2023.. First pitch uses an existing sports routes bolts to some extent (VII-). Second pitch starts by an excellent U-shaped open, vertical chimney (VI-) and follows a wall to a ledge up, to finish at the top on shattered  ridges of the tower. Overall, an interesting line. 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.