25 Şubat 2014

GEYVE GELENEKSEL KAYA TIRMANIŞI-‘BODOSLAMA’

IMG_3814 IMG_3828 IMG_3830 IMG_3834 IMG_3835 IMG_3841 IMG_3843 IMG_3844

Bu hafta, kısa günün karı olsun, Geyve’de günübirlik, çok ip boylu bir geleneksel çıkış yapalım dedik, dostum Batur Kürüz ile. Hep buz tırmanacak değiliz ya:-) Böylece 22 şubat 2014 günü soluğu Geyve’de aldık. Hava da sağolsun Nisan ayında olacağı kadar ılıktı, sis içinden güneş.. Kış günü değildi yani!

Biraz kararsızlık ve rota incelemeden sonra dedik ki,  Ana Masif Büyük Kule’de Aykut Türem ve Mustafa Yeşildal’ın 2009 kasımında açtıkları ‘Bodoslama’ rotasına girelim. (bu ve diğer geleneksel çok ip boylu rotaların detayı için bakınız: http://tirmanis.org/kaya-t%C4%B1rman%C4%B1%C5%9F%C4%B1/geleneksel/Geyve-Gelenseksel-Rotalar.html )

Kuşandık, ipi açtık  ve girdik  ama sanırım rota hattına düzgün bakmamışız.. İyi mi, kötü mü? Girdiğim bacamsı çatlak giderek  dikleşti, baca niteliğini hızla terkedip göbekli,  basışı eksik bir çatlak sistemi oluverdi. Neyse ki ara emniyetler gayet iyiydi. Arada Aykut’a verip veriştiriyordum, ‘bu nasıl VI ya, İtalyan VI’sı mı bu!’ diye, meğerse onlarınki bir yan çatlakmış! Bu esnada ayağım kayınca güzel ve yağlısından bir lider düşüş yapıverdim; uzun süredir ‘alpin manikür’ de yaptırmamıştım zaten. Dedim ya ara emniyetler şahaneydi. Devamında göbeği aşıp bir kovuğa girince gördüm ki, yan bacada altta  iki  istasyon -veya iniş- sikkesi var (sonradan Aykut dedi ki, onlar Yücel’lerin) ve orijinal rota orası. Velhasıl, böylece bu yeni enteresan ve şimdi temizlenmiş (benim kanımla benekli) varyant herkeslere hayırlı olsun. Devamındaki görece kolay ama çürük bloklar içeren bacamsı çatlağı Batur güzelce lead etti ve son etap: – sürpriz şekilde şahane bir tırmanış- bana yar oldu, şahane ve sağlam çatlak, ufak göbeklerle ve süper ara emniyetlerle (dikkat- yine bazen çürük bloklar var, Geyve’de bundan kurtuluş yok sanırım).. Böylece bu ‘kış’ gününde kulenin tepesinden manzara seyredip Batur’un ufak termosundaki üçü birarada’yı  mideye indirdik. Ellerimdeki yaralar hala acıyor, kediyle boğuşmuş gibi çizikler ve delikler içindeyim:-)

Sonuç olarak  3 ip boyu, toplam 105-108 m uzunlukta bir rota çıkmış olduk (1. ip varyantta VII-? -bilemiyorum- 40 m, 2. ip V+ 25 m, 3. ip VI civarı, sağ bacadan bitirişle 43-44 m kadar). Ufak, orta boy friendler ilk ip boyunda,  en büyük parçalar son ip boyunda hayati değerli, unutmayın.

İlk çıkışı yapan sevgili dostlarımız Aykut ve Mustafa’yı gözlerden öperiz. Partnerim Batur’a da sevgiler, arayı açmadan tekrarlayalım şunu..

Günün neşesini yokeden ise Kayseri’den aldığımız haber oldu: sevgili dostumuz Nurettin Özcan’ın kaza haberi.. Buradan mesaj: Nurettin kardeş ne olur hızla  iyi ol, beraber tırmanacak çok rotamız, gidecek dağımız var, dualarımız seninle…

 

Bu yazı yorumlara kapalı.