23 Ağustos 2010

GEYVE’DE YENİ GELENEKSEL ROTALAR ‘UCUZ VE NEŞELİ’, ‘ORMAN KANUNU’ 2010

p1030493.JPGp1030492.JPGp1010301_900x1200.jpgp1030471.JPGp1010383_900x12001.jpgp10305211.jpgp1030523.JPGp1030536.JPG

Bu hafta (22 ağustos 2010) bir sefer daha sevilen mekan Geyve’de, bu sefer günübirlik tırmanışa gittik. Tabii ki takoz kayaya yerleşti. Hava neyse ki geçen haftalardaki kadar sıcak  hiç değildi ve ardarda iki yeni uzun geleneksel rota açmak şansımız oldu. Bu sefer partnerim, Londra’nın sisli sokaklarından gelen ‘Karındeşen John’ yani John Carney idi. ‘On Belay, man!

1- Kamp yerinin üzerindeki  sektörde yeni geleneksel rota ‘Ucuz ve Neşeli’,  iki ip boylu, toplam 65 m, ilk ip IV+, 40 m, ikinci ip IV+, 25 m. Önce bir slab ile başlayan ve ardından doğal hattı ve bazen çatlakları izleyen rota pek zor değil, neşeli sayılır ama ara emniyet çok iyi değil, aralıklı ve bulması zor ve çürüklük de var- ilk ipin sonundaki istasyonda, soldaki dev blok çok fena.. Yine de, enteresan bir rota oldu.

2- Orta Kule’de yeni geleneksel rota ‘Orman Kanunu’, iki ip boylu, toplam 105 m, ilk ip  IV, 67 m, ikinci ip V+ (veya birkaç hamlede VI- diyebiliriz). Orta Kulenin en kolay rotası oldu bence, beklediğimizden daha kolay oldu ama her rota zor olacak diye bir kanun yok ya! Orta kulenin büyük kulvarının içini kaplamış ormanvari bitki örtüsünden, topraklı ve emniyeti güven vermeyen etaplardan başlayıp, uzuuun bir ip boyu ile (istasyon yerleri iyi olmadığı için bu ip boyunu  uzun tutmam gerekti ve rota üç yerine iki ip boyu oldu, kısaca: giderseniz 70 metrelik ip kullanın derim) sırtta, soldaki geniş sete, oradan da  çatlaklı yüzeyde zevkli ve boşluklu, ara emniyeti güzel bir etapla zirveye çıkan bir hat. Çürüklük, özellikle ilk ip boyunda  biraz var, Borneovari bitki örtüsü ile boğuşmak mücadeleli oldu! Ama işte, geleneksel tırmanış; daha ne isterdim, süper!

Günün özlü sözü: Geleneksel tırmanış herşeyin üzerinde…..!

TWO NEW TRAD  CLİMBİNG ROUTES ROUTES İN GEYVE

This week i was in Geyve for a day and with my partner from foggy England ‘John The Ripper’ John Carney we climbed two multi pitch trad routes. The routes were unexpectedly easier than we assumed but it was  great fun! There is no law that states ‘all the routes should be hard and difficult’..

1- ‘Ucuz ve Neşeli’ (translated as ‘cheap & cheerful’!) This is a  two pitch, 65 m route, first pitch being  IV+, 40 m, second pitch IV+, 25 m. The route begins on a slab and follows a natural line sometimes through cracks and blank slabs. Again, the bane of trad climbing, loose blocks- and a really huge one at that, was ready for us at the first belay on a ledge…. Overall, a short warm up climb, moderate grade. 

2- ‘Orman Kanunu’ (translated as ‘Law of the Jungle’). This is a two pitch, 105 m route, the first pitch being IV, 67 m, and second pitch V+ (with a few moves of maybe VI-?), 35 m. The route follows a gully system in which climbing  that  may imaginably be found in tropical Borneo follows; unsecure runners, loose blocks, vegetation and soiled holds.. The belay is on a big ledge and what follows is an exposed face with many cracks and secure, abundant placements. Probably the easiest trad route on this tower- there being two other routes only up to date- these being harder!  Actually the route should have been a three pitch climb but there were scarce belays in the rock gully so i had to extend the first pitch to 67 metres (it is maybe good to go there with a 70 m rope). Again, a moderate but mostly enjoyable climb.

TRAD CLİMBİNG REİGNS!

Bu yazı yorumlara kapalı.