26 Eylül 2011

GÖLPAZARI’NDA TIRMANIŞ 2011

p1060309.JPGp1060229.JPGp1060241.JPGp1060292.JPG

Yepyeni bir tırmanış alanı- işte Bilecik / Gölpazarı! Mükemmel aşınımlı cepli, kaymak gibi gri kireçtaşı, uzun ve dik rotalar, eksper tırmanıcı Doğan Palut’un özverili çalışmasıyla açılmış,  çok iyi boltlanmış (henüz) 39 spor rota. Fikrimce Gölpazarı, daha şimdiden tüm Batı Türkiye’nin en güzel tırmanış alanlarından biri olmaya aday. Gerçekten de, uzun süredir bu kadar hoş bir tırmanış alanı görmemiştim; nahoş Ballıkayalar ile karşılaştırınca inanılmaz bir zıtlık! İstanbul’dan 250 kilometre ve ortalama 3 saat  kadar uzaklıktaki Gölpazarı ormanlar içinde ve kampa elverişli bir tırmanış bölgesi. Bölgeyle ilgili detaylı bilgiyi Doğan’ın üzerinde çalıştığı ve yakında yayınlanacak olan ‘Batı Türkiye Tırmanış Rehberi’ adlı kitabında bulabileceksiniz.

Haftasonu, çoğu 30 metreye ulaşan  spor rotalarda tırmanmanın yanısıra, yenilerinin açılıp temizlenmesinde biraz işe yaradık sanırım. Bu arada Doğan ile 25 eylül günü bölgedeki ilk geleneksel rotayı da tırmandık: henüz isim vermediğimiz güzel ve zorlu bir çatlak hattı (29 m, VI+)

Bölgede 2010 yılından beri büyük çabalarla ve özveriyle rota açan dostumuz Doğan Palut ve partneri Esra Karadeniz’e teşekkürler!

CLİMBİNG İN GOLPAZARI- A BRAND NEW  AREA

This week i had the genuine pleasure of climbing on a brand new climbing area, Golpazarı, near Bilecik. The area has been opened by my  climber friend Dogan Palut, who had masterfully bolted 39 routes  since 2010, when he first begin opening routes in the region. İn our opinion, Golpazari is destined to be the best sport climbing area in the entire western Turkey, due to it’s  beautiful limestone and wild setting on a pine forest. 

This week we helped Dogan to clean some new routes and approaches to the bottom of the rocks, as well as climbing some sports routes that were almost  30 m. long. Most routes offer very homogeneous, enjoyable  climbing on vertical, technical terrain. With Dogan, we also made the first traditional climb in the region: a crack  that we did not name yet, 29 m, VI+.

Great thanks to the veteran climber Dogan, who bolted the routes with care and effort, adding his years’ of experience for us to climb..

Bu yazı yorumlara kapalı.