29 Eylül 2007

GRIVEL- BLACK THIRD buz çekici/üçüncü alet

 

Grivel’in hafif bir ikinci alet veya acil durumda kullanılmak üzere taşınacak bir yedek üçüncü alet olarak ürettiği Black Third’ün uygulama alanı son derece geniş aslında. Geçiş mevsimlerindeki alpin tırmanışlarda tek buz kazması /çekiç olarak veya yazın büyük yüzlerde (özellikle tırmanışa yaklaşım,  tırmanış  sırasında ve inişte) buza rastlanabileceği düşünülerek de taşınabiliyor. Farklı uzunluklarda, yani – 43 ve 48 cm. boyutlarında üretilen bu alet, aslında hafif ve küçük bayan tırmanıcılar için de buz aleti olarak ideal. Maalesef 2013 yılı itibariyle artık üretilmeyen bu gereci bulursanız alın, kaçırmayın derim!

Artıları: Çok hafif, ucuz ve kendi sınıfı içindeki benzer aletlere kıyasla çok daha kaliteli. Metali mükemmel bir krom molibden çeliği. Arkasında çekiç kafası  olması büyük avantaj bence. Alpin zeminde arasıra iş düşecek ikinci alet olarak kullanılırsa, oldukça yeterli: buza girişi, her ne kadar donmuş şelale  buzu  için yapılmış olmasa da, etkin sayılır (zaten  aletin şekli de donmuş şelale ve miks çıkışlarda elleri koruyacak tarzda değil). Küçük sap çapı ve sapta tutucu lastik olması sayesinde kavramak kolay  oluyor – benzer başka aletlerde sapta lastik bulunmuyor! Genel kullanım için çok ideal; bu gereci, örneğin Niğde-Aladağlar’da yaz duvar çıkışlarında kullanıyorum ve çok yararlı. Kullanımda ele zarar gelmesin derseniz bir el koruyucu elcik parça (mesela Grivel Trigger) takmak da çok  yararlı ve kullanışlı  oluyor.

Eksileri: Abartılı ve ağır kullanımda ucu tabii ki  kırılabilir – , değiştirme opsiyonu olmadığından dolayı, ucu kırılırsa ucunu kısaltıp  kaya çekicine döndürmek veya emekli etmek gerekiyor. Gerçek bir buz kazması gibi kar emniyeti almakta veya düşünce durmakta kullanılamaz (boyutu ve şekli  dolayısıyla) ama zaten bu aletin amacı da bu değil! Düşerse kaybolmasını önlemek için bir tür bağlantı sistemi takmak gerekiyor, ben bunu ince iple emniyet kemerime bağlayarak kullanıyorum.

Bu yazı yorumlara kapalı.