6 Ekim 2017

GRİVEL CLEPSYDRA K10G TWİNGATE kilitli karabina

‘Kilitli karabina kilitli karabinadır’ diyeceksiniz ama bu kez biraz farklı… Grivel kendi geliştirdiği patentli ‘twingate’ sistemi ile kazara açılması bildiğimiz  vidalı kilit veya otoblok sistemli karabinalara  göre ‘daha güvenli‘  ve hataya açık olmayan bir sistem geliştirmiş. Bize düşen de denemek oldu. Grivel’in geliştirdiği  bu yeni sistem tek elle kolay kullanılıyor ancak  sisteme biraz alışmayı da gerektiriyor.  Kapı iki tarafında ters tarafa  çapraz açılan ve kapanınca iki tarafa da asla açılmayan bir sistem; tek elle bir taraf açılınca diğeri kolaylıkla açılıyor ve tırmanıcıyı bir vida sıkmak veya bir kilit bloklamak gibi unutulabilecek işlerden uzak tutmayı amaçlamış.. Kapalı halde iken vidanın açılması ile kapının boşa çıkması sorununu ortadan kaldırıyor; tabi kapının kilitli normal karabinlerde   köşelere veya ipe temas, titreşim unutkanlık, ihmal,  düşüş vb birçok sebeple açılabileceği bir gerçektir.. Ayrıca karabinaya kazara kapı ekseninde (zayıf çekerli eksen) yükleme yapılırsa bile  kazara açılma- gevşeme sonucu oluşabilecek olumsuz durum  engellenmiş… Bu sistemin iki parçalı kapı  sistemi  farklı modellerde uygulanmış: mesela  tam tel kapılı, yarım tel kapılı ve normal metalden kapılı olarak.  Twingate, gerçekten  farklı bir kilit sistemi olmasına karşın, diğer yandan da soğukta kullanımı ve alışkanlık kazanana kadar  olan safha, kullanıcıya değişik zorluklar getiriyor.

Gelelim Clepsydra modeline. Bu kumsaati şekilli emniyet karabini  iki farklı boyutta (küçük ve büyük boy) üretilmiş. Küçüğü 67 gram, büyüğü ise 117 gram ağırlıkta ve kilit sistemi haricinde esas özelliği,  emniyet kemerinin emniyet halkasından emniyet alır veya iple inerken karabinanın dönmesini engelleyen, tek yöne açılan ufak bir kilit sistemi (Grivel buna ‘captive’ yani esir demiş)  içermesi; böylece iniş veya emniyette karabinanın kazara zayıf çekerli yöne dönmesi engellenmiş.. Ve elbette emniyet aletinin (ATC türleri) uygun konumda tutulması da sağlanıyor; mantıklı  bir  buluş ve Black Diamond firması tarafından da kullanılan bir  tasarım. Clepsydra K10G modelinin büyük boyunda çeker, normal konumda 22kN,  kapı ekseninde 9kN, ve kapı açıkken 8kN. EN362 ve UİAA normlarına uygun olan karabina, Grivel’in  malzemeyi sıcakken dövülen metalden üretmesi ve  tek tek test etmek gibi standartlarına zaten uygun.

Aksiyonda Clepsydra sağlam ve dayanıklı bir malzeme. Biraz alışınca kapı kolaylıkla açılıyor ve istemediğinizde kapalı kalıyor. Ancak soğukta eldivenle  işletmek biraz sorunlu olabiliyor.. Anodizesi çok kuvvetli, dayanıklı ve sağlam üretilmiş, estetik  bir malzeme, tavsiye edilir.

Bu arada Twingate tasarımının kullanıldığı farklı karabina modelleri de mevcut: oval, D, normal HMS  ve bunların bazısında telli veya yarı telli kapı.

Bu yazı yorumlara kapalı.