11 Aralık 2013

GRİVEL G14 teknik tırmanış kramponu

 

g14

Alpin zeminde teknik tırmanış, buz kulvarları, drytooling ve genel alpinizm  için ideal krampon. Hem klasik dağcılık, hem teknik tırmanış için tek kramponum olsun derseniz doğru seçim G14 olur. Grivel’in klasik, harika  G12 kramponunun daha extrem bir gelişimi olan G14, son derece teknik bir model olan Rambo’nun ön dişlerini ve G12’nin tüm geri kalanını almış. 36-47 numara arasında ayakkabılara uyumlu, krom molibden çeliğinden dövülerek  imal edilen kramponun çiftinin ağırlığı, 2017 modeli için anti-kar plakası ile 1215 gram.

Bağlama olarak Grivel’in Crampomatic (önü metal tokalı, arkası plastik tokalı sistem), Newmatic (önü plastik kayışlı, arkası plastik tokalı sistem) ve GSb (Scarpa botlara uyumlu özel Grivel sistemi) seçenekleri ile donatılmış olan G14’ün ön dişleri Rambo 4 modeliyle  ile aynı; dövülmüş, dayanıklı çelikten ve T profilli dikey dişler teknik buz tırmanışı için yapılmışlar ve eskiyince değiştirilmeleri zor değil; gerekirse monopoint uç sistemine çevrilebiliyor (bu iş için gereken parçalar sete dahil). Geri kalan kısmı G12 ile aynı olan krampon yarı oynak yapıda; sağ ve sol ayak için farklı ve asimetrik şekillerde yapılmış. G14 ile beraber, bir çift anti kar plakası da veriliyor ve ıslak, yapışkan karda kramponun kar tutmasını ve ayağınızın kaymasını  etkin olarak önlüyor.. Kramponun Crampomatic bağlaması, miks veya buz tırmanışı için ileri veya geri konumda   takılabiliyor ve ön dişlerin uzatılıp kısaltılması sağlanıyor (miks için kısa, buz için uzun uç sağlar). G14 çok sağlam ve güvenilir bir krampon; ayarlaması ve takılması kolay, kullanımı etkin.
İlk  modellerde tokalarla takılan  latex esnek plakadan oluşan kalitesi düşük  bir  anti kar plakası  vardı;  bunlar kramponun ön kısmına, dişlerin arasına iyi oturmuyor ve alta doğru çok çıkıntı yapıyordu, aradan kar ve buz birikimi oluyor ve plaka hızlı aşınıp tahrip oluyordu.  Ancak 2010’dan sonraki tasarımlarda  yeni ve sağlam, işlevli  anti-kar plakalarıyla bu sorun aşılmış. Jilet gibi keskin dikey ön dişler miks zeminde ve drytooling ortamında (aynı Rambo modelindeki  gibi)  aşınıp köreliyor. Ancak hem  görece sıkıntı olmadan değiştirilebilir, hem de kolay törpülenebilir-sivriltilebilir olmaları sebebiyle aşınma büyük bir dert değil.

Alpin tırmanış ve donmuş şelale tırmanışı için ideal bir modeli, tavsiye edilir.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.