15 Şubat 2015

GRİVEL LİGHT MACHİNE buz aleti

light machine

Grivel’in 2014 yılında reklamını yaptığı ve ürettiği Light Machine adlı buz aleti  alpin  miks çıkışlar, drytooling  ve donmuş şelale çıkışları için özel yapılmış,  son derece teknik bir gereç.  1996 yılında ilk tasarlandığı zamandan beri Grivel’in farklı türlerde geliştirdiği  The Machine serisinin  ‘en  hafif’ gereci olan bu buz aleti, kaşık arkalı  ve çekiç arkalı olarak iki ayrı türde  üretilmiş. Standart 50 cm uzunluk ve 550 gram ağırlıktaki gereç,  yine  standart olarak MIX adlı kalın, 4.2 mm etli, krom molibden çelikten dövülerek üretilmiş  sivri ucu ile veriliyor, ki bu uç miks tırmanış ve alpin çıkışlarda kullanıma daha uygun.  Buz  ve donmuş şelale  için yapılmış, daha ince (3mm) olan ICE ucunu ise buz tırmanışı için kullanmanız tavsiye edilir. Uzun süreli kullanımdan sonra (miks tırmanış, buz) gördüm ki bu kazmanın uçları aşınsa bile hemen eski  keskinliğine  sivriltilebiliyor.

Kazmanın sapı UIAA’nın T standartına, yani 400 kg’ye dek  yük almaya (saptan emniyet almaya) uygun; sapın alt kısmı  dikey tırmanışta  savururken kolay kavrama amacıyla tırtıklı  kauçuk  kaplanmış. Enteresan bir tasarım özelliği ise, sap boyunca kayan ve elastik  bağın takılı olduğu  kalın plastik parça. Bu oynar parça, gerektiğinde kazmanın altına  sabitlenerek  boynuz/elcik olarak kullanılıyor (dik buzda tırmanışta şart) veya alpin çıkışlarda kazmanın kafasına sabitlenerek, sapın  sert kara girecek şekle gelmesine yardımcı olurken, el için de ergonomik bir kavrama  tutuşu sağlıyor.

Aletin çekicinin tasarımıyla,  Grivel’in son zamanlardaki en büyük sorunu ortadan kalkmış: sikke çakabilecek kadar geniş ve iri bir çekici var (keza, daha önceki Quantum vb serilerindeki çekiç aşırı küçüktü). Kaşık kısmı yeterince geniş ve  buz vidası yerleştirirken  yüzeydeki çürük buzu kazımaya yetecek bir tasarım. Ayrıca aletin kafa kısmındaki iri halka ile aleti emniyet kemerindeki geniş karabinlere sabitleme sorunu da  rahatlatılmış.

Elastik  bağ,  ağırlık taşıma konusunda zaten işlevi olmayan, sadece alpin çıkışlarda aleti düşürünce kaybetmemeye yarayan bir  detay ve emniyet konusunda işlevi olmadığını hatırlatmam gerek. Ancak gerektiğinde uzun, gerektiğinde kısa olması tırmanırken  ele ayağa karışmaması açısından önemli.

The Light Machine, her ne kadar aşırı ekstrem bir gereç gibi gözükmese de, son derece profesyonel ve her detayı amaca uygun tasarlanmış bir gereç. Dik buz şelalelerinde savurması ve kullanımı  (kalın miks ucuyla bile) çok iyi ve tırmanıcıyı az yoran türden.  Alpin çıkışlarda ise  herşeye gelecek tarzda bir gereç.  Buzda teknik tırmanış uygulamalarının yanısıra, teknik alpinizm  için de   tavsiye edilir!

Bu yazı yorumlara kapalı.