26 Eylül 2007

GRIVEL LUNULE veya HOOK Abalakov teli

 

Türkiye’de buz tırmanışı/ buzul dağcılığı gibi kavramlar pek olmadığı için hiç gerekli olmayan ama Alpler, Kuzey -Güney Amerika ve Himalayalar gibi buz ve buzul cenneti yerlerde kaçınılmaz olarak çok işe yarayan basit bir gereç.. Buz tırmanış malzemesi üreten her firma gibi Grivel de bu alette kendi modelini üretmiş. İcadını ünlü Rus dağcısı Vitaly Abalakov’a borçlu olanı Abalakov buz emniyet yöntemi, sert buza iki buz vidası ile 40-45 derece açıyla bitişen delikler delerek, bunun içinden sözkonusu tel yardımıyla yardımcı ip veya perlonbant geçirip düğümlemek yoluyla yapılmaktadır. Buzun sağlamlığına ve ısısına göre çekeri son derece yüksek veya düşük olabilen bu emniyeti, genelde ip inişinde tanesi elli dolarlık buz vidalarınızı geride bırakmamak için kullanırsınız.. Kısaca, bu basit tel gereç son derece önemli!

Artıları:
Çok hafif; 20 gram kadar ağırlıkta ve varla yok arası hacimli. Buz şelalesi ve buzul olan her yerde çantada ve emniyet kemerinde taşınmalı bence. Çok ucuz bir gereç; bir zaman Kafkasya yollarına düşmeden önce bu tür bir aleti tel elbise askısı bozarak yapmıştım.. Son olarak, bu aletin bir karabine takmak için perlon bir halkasının yanısıra tel bir halkası da var.

Eksileri:
Hiç yok, ama yapmak gereken ufak bir değişiklik var: aletin sivri ucu sağı solu deşmesin diye 20 santimetre uzunluğunda bir akvaryum hortumunu koruma olarak alıp, 1-2 mm. çapında uzunca bir yardımcı iple de alete sabitlerseniz, değerli Gore-tex ceketiniz ve güzelim çantanızı deşilmekten kurtarıyorsunuz!

Bu yazı yorumlara kapalı.