15 Şubat 2015

GRİVEL MEGA K6G çift kapılı (kilitli) karabina

25_l

Grivel’in 2014 yılında devrim niteliğinde  geliştirdiği,   karabina tasarımına son zamanlarda getirilebilecek en büyük yenilik; çift kapılı karabina! Güvenlik ve kullanışlılık  açısından karabina tasarımını  öteye taşıyan  bu model, el alışkanlığı kazanınca  daha kolay ve  hızlı kullanılıyor ve kapının açık veya kilitsiz kalması gibi bir olasılık hiç   yok.

Gelelim eski tasarımların dertlerine; otomatik kilitli karabinlerin kilidini tek elle büküp ittirerek açması çok uğraştırıcıdır;  vidalı kapılı  kilitliler ise kendi kendine titreşerek açılma veya kilidin kapatılmasının unutulması ihtimalini hep taşırlar. Kilitin / kapının donması veya çamur vb ile tıkanması gibi sorunlar da bu saydıklarımıza eşlik eder.  Grivel’in çift kapı (çift kilit) tasarımı   tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor. Kısaca, kazara (istemeden) açılma olasılığını çok azaltan bir karabina tasarımı ve Grivel bunu küçük kilitlilerden burada gördüğünüz HMS tasarımına kadar  her türde alternatif olarak uygulamış. Hatta bir kapısı tel, bir diğeri ise normal olan modelleri bile var. Küçük modellerde ters kliple ipin karabinden çıkması ihtimali tamamen  engellenmiş.

Burada gördüğünüz HMS türündeki   (armudi şekilli) karabina olan K6G Mega, çift veya tek iple ip inişi ve emniyet almak, yarım kazık bağı ile kullanmak  amacıyla  ideal yapıdadır.  Aluminyumdan dövülerek yapılmış  karabina, 84 gram ağırlığındadır ve  20 cm  tam kapı açıklığına sahiptir. 27 kN uzun aksta, 10kN kısa aksta, 10kN açık kapı çekerli olan karabina,  UIAA sertifikalı ve Grivel’in renkleri olan kiraz rengi- altın sarısı ve siyah renklerinde anodize edilerek üretilmiş. İşçiliği son derece kaliteli.

Bildiğimiz kilitli karabin tasarımlarına kıyasla, ilk elinize alınca işletmesi alengirli gelse bile, biraz  oynayıp alışkanlık kazanınca tasarımın ne kadar akıllıca olduğunu ve aslında kolay işlediğini,  istemeden açılma olasılığının ne kadar az olduğunu da  görebiliyorsunuz. Tek elle önce  içteki kapı içe iterek  açılınca, ardında tek parmakla dış kapı dışa doğru  itiliyor ve  paralel şekilli bir açıklık yaratılıyor. Kapıları bırakınca ise, ne içten ne dıştan ittirerek açılamayacak bir otomatik kilitli kapı yaratılmış oluyor. Deneyin, beğeneceksiniz! Tavsiye edilir.

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.