11 Aralık 2013

GRİVEL RAMBO 4 teknik tırmanış kramponu

 

wGrivel_RAMBO_IV

 

Grivel’in başarılı ve uzun süredir gelişerek devam eden  bir tasarımı olan Rambo, son derece iyi ve denenmiş bir buz/donmuş şelale / ekstrem teknik tırmanış  performans kramponudur.  11 veya 12 dişli olarak konfigüre edilebilen ve 38-48 numara botlara uygun olan Rambo 4, 1165 gram ağırlıkta ve pakete özel anti-kar plakaları dahil. Fotoğrafta, 2013-2014 yıllarında üretimine devam edilen  Rambo 4  modeli görülmektedir.

Şelale buzunda, miks zeminlerde ve  alpin buzda mükemmel tutunabilen jilet gibi keskin front-point uçlar gayet iyi; bunların T-kesitli, krom molibden çelikten   yapılmış olması dayanıklılık için çok önemli (birçok diğer şelale kramponu gibi sadece dikey front-point uç olsaydı, onlardan  pek de farklı olmayacaktı). Kaliteli bir krom -molibden çeliğinden yapılmış ön dişler körelince sivriltmek  kolay. Metal burun tokasındaki şok emici kıvrım (SAB yani  shock absorbing bale) gerçekten iyi çalışıyor ve  en sert darbelerde bile şoku sönümleyerek kramponun bottan çıkmasını engelliyor. Orta kısımdaki dişlerin içe kıvrık kenarları sert karda -özellikle inişte- tutuşu güçlendiriyor. Değişik tür ayakkabıların tabanlarına ayarlayarak monte etme olasılığı süper güzel, arka ve ön tokaların yerini değiştirerek front-point ucunu uzatma veya kısaltma seçeneği var (buzda uzun, mikste kısa). Eski Rambo modellerine göre en önemli fark, bu aletin ön diş ve front point konfigürasyonu; alt dişlere miks zeminde çok stabil olacak gibi açık şekil verilmiş ve büyük front-point diş tam ayak başparmak altına gelir gibi ayarlanmış. Tamamen bükülmez, rijit yapıdaki krampon teknik zeminde son derece sabit ve sağlam bir platform sunuyor ve her iki  krampon da ayakkabı gibi içe eğik, ergonomik yapıya sahip. Ayrıca  opsiyonel olan takılıp çıkartılabilir  topuk dişleri (ekstrem buz şelale çıkışında önemli) da kutuyla veriliyor. Rambo 4 modelinde  anti-kar plakaları  daha geliştirilmiş ve eski lateks esnek plakalar yerine  sağlam, işlevli plakalar var artık. Çok etkin bir donmuş şelale tırmanış kramponu,  estetik açıdan da şahane bir malzeme bence.

En kötü yanı, Rambo 4’ün jilet gibi sivri uçları, buz haricinde (mix tırmanışta) hızlıca köreliyor, bol miktarda vida ve somun kullanıldığı için kramponu arazide ayarlamak ve/veya parça değiştirmek çok zor; allen anahtarları gerekiyor. Her ne kadar etli front-point uçları da olsa, bu krampon sert kar tırmanışı için değil, sadece buz için tasarlanmış, dolayısıyla aslında son derece özel bir alet, yani her yerde kullanılabilecek bir genel amaç kramponu olarak alınmamalı.  Ön tokadaki şok emen parça (SAB front bale) nedeniyle aletin her bota uyması olası değil, alırken mümkünse botunuza deneyin! Uymazsa botunuzun uç ve yan kısımlarından jiletle parça kesip tıraş ederek uydurma seçeneğini ihmal etmeyin… Bu krampon esnek botlarla kullanılmak üzere tasarlanmamış, mutlaka sert bir deri veya plastik botla kullanın.

Bu yazı yorumlara kapalı.