25 Ocak 2014

GRİVEL SPEEDY 360 buz vidası

13_l

Grivel’den  çok iyi, çok kullanışlı bir buz vidası, Speedy 360! Donmuş şelale tırmanışında emniyet için tavsiye ettiğim, mükemmelleşmiş bir tasarım. Diğer firmaların buz vidalarından en belirgin  farkı, üstün kalitesi ve kullanıcı dostu olması.  İntegral  dyneema ekspresbantı+ tel kapılı karabini ve katlanır çevirme kulpuyla, donmuş şelale tırmanışı için dünya piyasasındaki sayılabilecek en iyi buz vidalarından birisi bu bence.  Vidanın  cilalı  çelik boru kısmı farklı koşullarda kullanım için  üç değişik uzunlukta, 10, 20 ve 30 cm uzunluklarda üretilmiştir; ince yüzey buzu için kısa 10 cm, normal donmuş şelale tırmanışı için orta 20 cm, çok çürük yüzeyli, derinde kalmış buz için ise uzun 30 cm. kullanmak doğru olur.  Vidanın jilet gibi sivriltilmiş 4 adet dişi sizi yırtmasın diye, çıkarılabilir ve sağlam plastikten  koruma başlığı da pakete dahil.

Speedy 360’ın cilalı kaygan çelik yapısı, buza tutunan özel helezonik yivleri, jilet kadar kesin, açı verilmiş  4 dişli ağzı ve vidanın iç cidarının  özel kaygan, giderek genişleyen yapısı nedeniyle porselen sertliğinde buza  girmesi (yerini aldığı buzun iç ve arkadan çıkması) çok rahat, özellikle de döndürerek  ilk başlatma kolay; ki dik buzda lider tırmanırken  en çok bu farkettiriyor zaten. Vidanın hızlı yerleştirilmesinde en büyük fark ise, kıvrılıp katlanan manivela kolu. Bu kol ile normal vidalara göre %100 etkin ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde ara emniyet yerleştirmek mümkün. Donmuş şelalede tırmanırken  ara emniyet yerleştirmek genelde tek elle, diğer el buz aletinde asılı konumda  ve  genelde elverişsiz pozisyonlarda yapıldığından dolayı, hızlı- etkin vida yerleştirmekteki etkinlik, burada  yorulmak veya yorulmamak ve etkin tırmanmaktaki farkı yaratıyor. Bu arada,  Speeedy 360 modelinde diğer buz vidaları gibi çakarak başlatmak zorunluluğu hiç yok, tek elle biraz bastırarak çevirince vidanın yivleri buza hemen giriyor..

Speedy 360’a integral olan ekspresbant ve karabin ile,  vida yerleştikten sonra zaman ve çaba harcayarak fazladan ekspresbant takma derdi de bitiyor (ayrıca, kazara ekspresbantı düşürmek olasılığı da yok!). Vidayı yerleştir ve doğrudan klip yap! 50 metrelik dik bir etapta 10 vida yerleştirdiğinizde oluşan zaman ve efor farkı muazzam! Bu arada, tırmanışta fazladan ekspresbant ve karabin  taşımadığınız için ağırlık ve hacim de azalıyor. Ayrıca toplarken arkadan gelen adamın vidayı çıkarınca düşürmesi olasılığı da  yok. Ekspresbant uzunlukları 10, 20 ve 30 cm olarak farklı.

En  kötü yanı, fena halde pahalı bir vida olması, ancak  emniyetiniz= hayatınız demektir.

NOT: Unutmamak gerekir ki, buz vidası ve buz  emniyetleri onları yerleştirdiğiniz buz kadar sağlam ve çekerli olurlar.  Dolayısıyla bir tecrübe işi olan buz tırmanışında, en önemli  unsur vidanın kalitesi değil, buzun yapısını tanımak ve  ara emniyetleri  yerleştirirken seçtiğiniz yerlere doğru karar vermektir. Siz ve partnerlerinizin güvenliği ve sağlığı  tamamen buna bağlıdır.

Bu yazı yorumlara kapalı.