29 Eylül 2007

HB TORNADO teknik buz aleti

 

Bu alet artık üretilmiyor.

İngiliz HB (Hugh Banner) firmasının ürettiği, donmuş şelaleler, mix tırmanış ve alpin tırmanışlara uygun, kaliteli bir buz aleti. Ağırlığı 830 gr. kadar olan bu kazma 45 ve 50 cm. uzunluklarda üretilmiş. Sapı ‘üç açılı’ olan Tornado’nun, ikiz kardeşi olan Hurricane modeli’nden farkı: Hurricane’in sapının lastikli alt kısmı dimdik iniyor ve bu yüzden de alpin tırmanışlar için daha uygun. Tornado’nun muadili buz aletleri: Trango-Captain Hook, Charlet Moser – Quasar.

Artıları: Estetik olarak güzel bir alet. Eski tür eğik saplı (bent shaft) modellere göre avantajı, mix zeminlerde kayanın üzerinde kullanırken ve aletle yukarıdaki çatlaklara uzanırken (dry tooling hamleleri yaparken diyelim) çok daha etkin olması ve elleri koruyacak şekilde kullanılabilmesi- sapın alt ve üst kısmındaki açılar bunu sağlıyor. HB Tornado’nun sap kalınlığı Charlet Moser Pulsar’ı andırıyor, lastikli olması nedeniyle tutması kolay ve çok yormuyor. Daha alpin rotalarda sert kara saplaması biraz zor, çünkü sap şeklindeki açı buna çok uygun değil. Aletin buz tırmanış uçları, Amerikalı buz tırmanıcısı Jeff Lowe’nin ‘İce World – Buz Dünyası’ adlı kitabında tanımladığı gibi modifiye edilmiş olarak üretilmiş ve uçların alt kenarları inceltilmiş (Black Diamond firmasının standart olarak yaptığı gibi), bu nedenle de buza girip tutunması ve çıkarılması çok iyi ve alet oldukça dengeli şekilde savruluyor. Çekiç arkası ve kaşık arkası mix tırmanışlarda çatlaklara iyi sıkışan, bu amaçla şekillendirilmiş birer takoz gibiler ve işe yarıyorlar. Aletin arka ve ön kısımlarını sapa tutturmaya yarayan dört vida gömme allen tarzında ve darbelerden etkilenip bozulmayacak tarzda tasarlanmışlar. Kazma, kendi allen vida anahtarı ve kafa ağırlıkları ile beraber satılıyor.

Eksileri:
Tornado pahalı bir buz aleti ve İngiltere haricinde her yerde bulmak çok olası değil – ayrıca eskidikçe yedek parça ( uç – arka ve uygun vida) sorunu yaşanabilir. HB’nin kendi kayış tasarımları biraz dandik, bu alet için Charlet Moser’in Saf’lock bilek kayışını almak en iyisi. Daha alpin tarz tırmanışlar için, sapnın alt kısmı düz olan Hurricane modeli tercih edilebilir.

Bu yazı yorumlara kapalı.