23 Kasım 2009

HÜSEYİNGAZİ’de kaya tırmanışı

huseyingazi-kasim-2009.jpghuseyingazi-kasim-2009-1.jpghuseyingazi-kasim-2009-2.jpghuseyingazi-kasim-2009-3.jpghuseyingazi-kasim-2009-4.jpghg-11-2009-105.jpghg-11-2009-106.jpg

(Fotoğraflar için Mustafa Nalbant’a teşekkürler!)

Büyük bir tırmanış yapamadan, ama dağ planlarıyla ilgili olarak yoğun geçen bir zaman diliminden sonra, nihayet yine taşa değmek zamanı gelmişti- bu sefer sevdiğimiz Ankara tırmanış  mekanı Hüseyingazi kayalıklarında. Belki de kar yağmadan önceki son güneş altında, Ankara varoşları ve bunu çevreleyen sarı, kurak tepelerin manzarası eşliğinde  bolca tırmanılan  bir kasım günü oldu bu. Kahverengi, ılık kayada güzel, eğlenceli tırmanış. Sonbaharın ‘kaya turnesi’  Ankara’nın altın madeninde devam etti kısacası.

Hüseyingazi tüm eksikliklerine karşın sık gittiğimiz, bazen uzun süre gitmeyip tekrardan hatırladığımız bir tırmanış alanıdır. Ankara’lı tırmanıcının evden çıkıp hemen ulaşarak  tüm gün tırmanabileceği tek doğal mekan burası  diyebiliriz. Bir dönem askeri bölgeye yakınlığı (ve halen bir kısmının dikenli tel içinde kalması) nedeniyle zorluklar vardı, ancak artık bunlar aşılmış gözüküyor.

Eski günlerde, Anadolu Dağcılar Birliği ve diğer klüplerin çalıştığı belli kayalıklar artık klasik olmuş, bunlara ek olarak, 4 ayrı sektörde birçok boltlu spor rota da var. Hüseyingazi kayalıklarında 60 kadar boltlu ve geleneksel rota mevcut, uzunlukları da 7 ila 21 metre arasında farklılık gösteriyor (rotalarla ilgili olarak, Takoz tırmanış dergisi 19. sayıda bilgi bulabilirsiniz) . Kaya, birçok tırmanış bölgesinden farklı olarak, bazen granite benzer yapı gösteren andezitten oluşuyor. Bazen devamlı çatlak hatları veren, bazen de kırık temiz yüzeylerde delik ve küçük kenarlar sunan bir kaya yapısı bu.

Bu hafta sonu da tırmanış arkadaşlarımla beraber  Peksimet sektöründen başladık. Peksimet  en eski rotaların olduğu sektör ve burası boltlanmadı, üzerinde bazen  paslı sikkeler olan geleneksel rotalar mevcut.. Burada Ölümcül (V+), Hektor (VI),  Hacettepe Acil dik varyant (VI-), Üç saniye (IV+), Kıçkıran (IV+) gibi geleneksel rotaları çıktık, ardından da belki Hüseyingazi’nin en güzel yeri olan küçük Ayna Kaya sektörüne geçtik. Geleneksel Sağ çatlak (V+), boltlu Nazik ol (VI-) ve yarı boltlu, yarı geleneksel   İnce çatlak (VII+) rotalarında tırmandık. Ne yazık ki güneşin batmasıyla Ankara bozkır soğuğu bizi  kayadan ayrılmaya ikna etti…..

ROCK CLİMBİNG on HUSEYİNGAZİ CLİFFS of ANKARA

Autumn is a magic time to climb around Ankara- the savanna becomes rich in colors and sun reaches the rocks in a different way really. And then here i was in Huseyingazi Cliffs rising above the Ankara’s eastern entrance  ghettos,  after a long period of climbing in high altitude, the Karakoram of Pakistan… My ‘warm-up’ to rock continued on the warm, brown, friendly crags of Huseyingazi, the place that i had first climbed on rock in my life, maybe 20 years ago.  Despite all it’s lacking, Huseyingazi is a place we sometimes go often and then neglect, then remember and go again. İt welcomes us everytime. This was so again- i enjoyed the rock this very day.

Featuring around 60 routes varying between 7 and 21 m, Huseyingazi has 4 different sectors and there are trad and sport routes. The rock is much alike granite with it’s crack lines, but it is  in fact andesite, known also as ‘Ankara Stone’. With my friends John Carney and Mustafa Nalbant, we climbed many routes such as Olumcul V+, Hector VI, Hacettepe Acil dik varyant VI-, Uc saniye IV+, Kickiran IV+, Sag catlak V+, Nazik ol VI-, İnce catlak VII+….. Only the evening cold and settting sun could persuade us to leave.

Bu yazı yorumlara kapalı.