21 Eylül 2007

INTEGRAL DESIGNS – UNİSHELTER tek kişilik bivak barınağı

Kanada’nın İntegral Designs firmasının yaptığı   geceleme çadırı (bivak çadırı) tasarımlarından. Normal bir bivak torbasıyla  asla karşılaştırılamayacak kadar rahat ve etkin olan bu tek çubuklu  bivak çadırı, zor ve hafif tırmanışlar  ve arazide geceleme için tasarlanmış. Bu malzemeyi aldıktan sonra her fırsatta kullandım ve son derece rahat edebildim.. Dağda ufacık setlerde yatmak için ideal..  Kafa üzerine takılan geniş, içi lastikli aluminyum çubuk, en berbat havada bile içeride konforlu olarak, boğulma hissi yaşamadan yatmanıza izin veriyor. Ağırlığı 1140 gram ve  46 cm  x 13 cm paket hacmi var. 234 cm  x 84 cm ebadında. Zeytin yeşili, sarı ve mavi renklerde.

Hafif olması ve küçük paket hacimi büyük avantaj, tek aluminyum çubuk ile kafa üzeri boşluğu sağlanmış- dolayısıyla rahat yatılıyor, uzun ve geniş olduğu için kötü hava veya karlı arazide tüm malzemeler (çanta ve botlar dahil) içeri alınabiliyor. 3 katlı kumaşı Gore-tex’e benzeyen Tegral-tex adlı bir malzemeyle kaplı olduğu için mükemmel şekilde su geçirmez/nefes alır özelliklere sahip, en kötü ıslak kar yağışında bile suyu almıyor ve tulumu da ıslatmayacak kadar soluyabiliyor. Tüm dikişler arkadan bantlı, bantlı olmayan yerleri yalıtmak için de seam-sealer tübü veriliyor. Biri uzun, diğeri kısa, toplamı dev bir yarım daire yapan  iki fermuar ile bivağa giriş ve organizasyon hızlı ve rahat oluyor..

Teknik yerlerde ve duvarlarda ipe bağlı olarak yatınca ipe istenen yerden girmek için gidiş-geliş iki yönlü fermuarı var. Sıcak gecelerde ve sineklere karşı kullanım için ince tül girişi mevcut.  Kalın kışlık tulum ve matlarla girmeye yetecek kadar geniş ve rahat tasarım. Kısaca hafif, kullanışlı ve rahat- arazide açıkta yatmayı sevenler için. Buna alışınca insan çadırı taşımak istemiyor! Bence pek eksik yönü yok, kullandığım diğer bivaklara ve birçok çadıra göre bile  göre üstün nitelemesini hakediyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.