27 Ocak 2018

İTALYA- CHIANALE / VAL VARAITA BUZ TIRMANIŞI ‘VIVA LA DONNE’ DONMUŞ ŞELALESİ

(Fotoğraflar: Arek Arkadiusz, Tunç Fındık, Boguslaw Magrel)

Tabii ki Val Varaita tırmanış günlerinde gittiğimiz bir diğer şelale de, kısa ama sert bir buz rotası, tamamen vertikal 20m’lik bir sütun olan ‘Viva La Donne’ idi.  İlk çıkışı 1985 yılında yapılan bu rota zorluğu nedeniyle pek popüler bir güzergah değil, ancak  bizim orda olduğumuz gibi çok aşırı  rüzgarlı günlerde, 1580m irtifada olan ve Castello barajının duvarının altındaki korunakta bulunan bu şelale çok ideal tırmanış sunuyor.  Rota tabanına baraj seti geçilince  100m kadar  yürüyerek irtifa kaybedilerek  ulaşılıyor.  WI4+ zorluğundaki bu  donmuş şelale rotasının tepesindeki iri ağaçlarda çelik telden iniş istasyonu var ve rotaya ilginç şekilde  iple 20m inişle ulaşılıyor. Zevkli teknik bir  çalışma veren bir rota.

Ne yazık ki  bu haftalarda tüm Avrupa Alplerini esir eden kötü havanın (Zermatt’a toplam 5m kar yağıiı düşmüştü) dağların güneyine uzantısı 150km  rüzgar oldu ve bu rüzgar da tipik olarak ılıktı. ‘Martinet’, ‘Berro’ ve ‘Ciucchinel’ gibi daha uzun ve uzaktaki dağ şelalelerine ulaşımın (aşırı rüzgarın yarattığı tabaka çığ riski nedeniyle) imkansız hale gelmesiyle donmuş şelale defterini ortak karar ile kapadık ve  şimdi istikamet: İtalya’nın güneydoğu kıyısındaki kaya tırmanış bölgesi Finale Ligure! Burada çok ip boylu kaya duvar tırmanışları ile son kalan iki günümüzü mükemmelen değerlendirdik (yine, arkası yarın!).

‘Viva La Donne’ is a small but steep icefall situated in the lower part of Castello dam in Chianale village, Val Varaita. This icefall  is 20m long and grade is WI4+, and easily reached by traversing the dam and walking down 100m below, to abseil 20m to the bottom  of the icefall.  Good fun, and very protected from wind that scoured the land when we were there.

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.