6 Kasım 2017

İZNİK-YEŞİL VADİ TIRMANIŞ BAHÇESİNDE YENİ ROTALAR

(Fotoğraflar: Orhan Topal, Hilmi Sarı, Aytaç Tiryaki, Tunç Fındık)

İznik Göllüce Köyü yakınındaki göl manzaralı yeni tırmanış bahçemiz Yeşil Vadi’de bu hafta, 5 kasım 2017 tarihinde de çalışmaya devam ettik. İlk açıldığında ‘Eğrektaşı Sektör’ adını verdiğimiz  kayalığın bu sefer orta kısmında çalışarak yeni spor tırmanış rotaları yaptık. Ekibimiz ben, Orhan Topal ve Hilmi Sarı’dan oluşuyordu ve lojistik destekle bize yardımcı olan Cihat Özbek ve Aytaç Tiryaki’ye de buradan selam ediyorum. Zaten haziran ayında açtığımız ilk geleneksel rotanın ardından , eylül ayında açtığımız ilk boltlu spor rotalara ek olarak bu hafta iki spor rota daha oluşturduk ve üçüncü rotada çalışırken matkap şarjlarımızın tükenmesi üzerine bu günlük çalışmaya paydos dememiz gerekti…

Şu anda Yeşil Vadi’de varolan rotalar aşağıdaki gibidir (bakınız topo):

1- ‘Çelik Pençe’ VI- 22m geleneksel, T.Fındık 7 haziran 2017

2- ‘Tabansöken’ VII+, 16m, 8 bolt, T.Fındık, Tafa 16 eylül 2017

3- ‘Nikea’ VI+, 15m, 5 bolt, T.Fındık, Tafa, O.Topal 17 eylül 2017

4- ‘Balarım’ VI-, 14m, 6 bolt, T.Fındık 17 eylül 2017

5- ‘Kollektif’ VII+, 15m, 6 bolt, T.Fındık, O.Topal, İ.Kanburoğlu 17 eylül 2017

6- ‘Mandrake’ VII 23m 9 bolt+1kumsaati, T.Fındık 5 kasım 2017

7- ‘Zembla‘ VII+ 23m 8 bolt, T.Fındık 5 kasım 2017

Bu bahçede tırmanışa giden arkadaşlarımızın dikkate alması gereken hususlar var; özellikle bölge yeni ve temizlik imkanı kısıtlı olduğu için otluluk, toz toprak ve gevşek kayalar hala bulunabiliyor. Kayanın geneli her ne kadar iyi kalitede olsa da ve biz her ne kadar temizlik için ciddi çaba harcadıysak da biraz temkinli tırmanmakta yarar var. Şu anda en uzun rota 23m uzunlukta ve standart 50m (daha iyisi 60m) iple tırmanmak mümkün. Ancak bazı yerlerde (kayanın yapısı gereği) istasyonlar biraz set üzerinde ve üstten emniyetli çalışmalarda   ipin konumunu perlonbant vb ile uzatmak, ipe zarar vermemek açısından önem taşıyacaktır.

Not: Matkap konuzsundaki destekleri için Bosch’a çok teşekkür ederim!

İmprovements & new routes on the new, small climbing area near Lake İznik, in Northern Turkey. Last june, before setting off for Pakistan  I was able to make the first trad climb on a  good crack line (22m, grade VI-) and in september we started to  make this area into a sports climbing area. As of today, there are 6 bolted routes up to 23m length, with grades from VI- to VII+. There are many opportunities here in  varying places, longer routes, harder or easier grades  and we surely shall be back for more soon.  The area that we called among ourselves ‘Yeşil Vadi’ (Green Valley) climbing area  is yet quite small to be called a climbing garden, nevertheless it offers nice pleasure climbing on featured rock in a very beautiful countryside.

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapalı.